Płaca minimalna jeszcze wyższa? Rząd: dwa tysiące złotych brutto od 2017 roku
Minimalne wynagrodzenie ma ruszyć ostro w górę i to już w 2017 roku. Firmy będą musiały zapłacić osobom zatrudnionym na umowy o pracę co najmniej 2 tys. złotych brutto.
Jest to o 150 złotych więcej niż w tym roku. Rząd jest przekonany, że kwota uwzględnia prognozowany w 2017 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Została też powiększona dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto w kolejnym roku.
Rząd nie kryje, że wzrost ma towarzyszyć też optymistycznym prognozom sytuacji gospodarczej, dlatego też kwota minimalnego wynagrodzenia określona w projektowanym rozporządzeniu jest wyższa o 138 złotych niż obligatoryjne minimum, wynoszące obecnie 1862 złotych.
Protestują pracodawcy. Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP tak komentuje sprawę:
Kwota ta nie była dyskutowana w czasie posiedzeń Rady Dialogu Społecznego, więc można ją odbierać wyłącznie w kategoriach propagandowych.
Pracodawcy wskazują też, że wiele osób może stracić zatrudnienie po wejściu w życie podwyżki płacy minimalnej. Pracodawcy zapowiadają, że tak drastyczne podniesienie płacy minimalnej może doprowadzić do strat w wielu firmach.
Dziennik Gazeta Prawna/ as/
Czytaj także: Eksperci: z obniżenia CIT do 15 proc. skorzysta niewiele małych firm