Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Cypr potrzebuje 75 miliardów euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 kwietnia 2013, 09:44

  • Powiększ tekst

Wygląda na to, że sytuacja na Cyprze nie ulega zmianie. Już teraz państwu brakuje kilkudziesięciu milionów euro na należne świadczenia.

Jak poinformowała odpowiedzialna za skarb państwa Rea Georgiu, państwo potrzebuje w kwietniu 75 mln euro, by obsłużyć długi, wypłacić emerytury, a także pensje pracownikom sektora publicznego.

"Brak płynności w kwietniu sięga 160 mln euro. 85 mln rezerw nie wystarcza (na pokrycie płatności) i potrzebna nam będzie równowartość (75 mln euro), aby uniknąć niewypłacalności" – alarmowała Georgiu w swoim wystąpieniu przed parlamentarną komisją ds. finansów.
Tymczasem rzecznik cypryjskiego rządu Christos Stylianides zapewnił dziennikarzy, że władze w Nikozji starają się "jak najpilniej" znaleźć środki na pensje i emerytury, które musi wypłacić już pod koniec kwietnia.

Cypr już przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, który ma zapewnić skorzystanie z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej rzędu 10 mld euro. Dla państwa oznacza to m.in. wzrost podatków, restrukturyzację banków i prywatyzację.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego wkład w ratowanie Cypru wyniesie 1 mld euro (9 mld euro będzie pochodzić ze strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego), ocenił, że jest to plan ambitny, a jego realizacja będzie wymagała od Cypryjczyków "wielkich wysiłków". Natomiast opodatkowanie odsetek ma wzrosnąć z 15 proc. do 30 proc., a podatek korporacyjny z 10 proc. do 12,5 proc.

Obecnie bezrobocie na Cyprze wynosi ok. 15 proc. Zgodnie z najnowszym porozumieniem, Cypr ma czas do 2018 roku, by spełnić warunki uzyskania pożyczki ratunkowej od strefy euro i MFW.

Jak widać, światowy kryzys wcale się nie skończył, ale wkroczył w nową fazę, czego najlepszym przykładem są wydarzenia w Nikozji. Eksperci nie wykluczają, że los Cypru powtórzą również inne europejskie państwa. Jak powiedział w jednym z wywiadów prof. Krzysztof Rybiński, system zbudowany na wielkim kłamstwie zaczyna się sypać.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sytuacji gospodarczej i politycznej Cypru, warto sięgnąć po książkę Artura Adamczaka "Cypr - Dzieje polityczne" dostępną wSklepiku.pl!

Cypr Dzieje polityczne

AM/PAP

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.