Informacje

Analitycy uważają, że inflacja w czerwcu będzie znacznie niższa niż przed miesiącem

br

  • Opublikowano: 30 czerwca 2017, 09:33

  • Powiększ tekst

Skokowe obniżenie cen paliw, wyprzedaże odzieży i obuwia, a także możliwy spadek cen żywności mogło spowodować niższą wartość wskaźnika inflacji w mijającym miesiącu w porównaniu do maja. GUS opublikuje dzisiaj tzw. szybki szacunek inflacji za czerwiec.

Według Łukasza Tarnawy, głównego ekonomisty BOŚ, czerwcowy wskaźnik inflacji obniżył się do 1,6 proc. w ujęciu rocznym wobec 1,9 proc. w maju.

Szacujemy, że w kierunku obniżenia wskaźnika CPI oddziaływało skokowe obniżenie dynamiki rocznej cen paliw – do ok. 0 proc. r/r wobec blisko 8 proc. r/r w maju czy blisko 20 proc. r/r w I kw. tego roku. Niższa dynamika cen paliw jest efektem silnego (ok 4-proc.) miesięcznego spadku cen detalicznych w czerwcu, w połączeniu z wyższą statystyczną bazą sprzed roku (przed rokiem w czerwcu wzrosły ceny paliw). Szacujemy, że pozostałe kategorie cen towarów i usług (w tym żywność) w czerwcu w ograniczonej skali wpłynęły na zmianę indeksu CPI – prognozuje Tarnawa.

Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, wskaźnik inflacji spadł w czerwcu do 1,5 proc. licząc rok do roku. A, jak dodaje, również ceny łączności mogły zanotować w ujęciu miesięcznym spadek, w związku z wprowadzeniem od czerwca zmian w opłatach za roaming w krajach UE.

Inflacja wyhamowała moim zdaniem za sprawą dużego spadku cen paliw w czerwcu, prawdopodobnie spadku cen żywności (ceny truskawek chociażby obniżały się w trakcie miesiąca), spadku sezonowego cen odzieży i obuwia (wyprzedaże), no i w łączności możemy zobaczyć spadek m/m ze względu na roaming – uważa Kurtek.

Raiffeisen Polbank Ekonomiści Raiffeisen Polbank prognozują, że ceny towarów i usług wzrosły w czerwcu o 1,7 proc. w ujęciu rocznym.

Czynnikami obniżającymi roczną dynamikę wskaźnika będą przede wszystkim dalsze silne spadki cen paliw (ok. 4 proc. m/m), amortyzowane w pewnym stopniu przez rosnące ceny żywności. Inflacja bazowa natomiast powinna utrzymać się na poziomie sprzed miesiąca, tj. 0,8 proc. r/r.

GUS ostateczną wartość inflacji CPI za czerwiec poda 11 lipca.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.