Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Euro zyskuje po PMI

źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 23 września 2014, 11:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Dla rynku walutowego najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego poranka była publikacja wstępnych indeksów PMI dla największych gospodarek strefy euro, jak i całej unii walutowej. Odczyty te okazały się być mieszane w stosunku do oczekiwań rynkowych, niemniej jednak opublikowane wartości doprowadziły do delikatnego umocnienia się europejskiej waluty. W trakcie dzisiejszej sesji warto także zwrócić uwagę na popołudniowe dane o sprzedaży detalicznej w Kanadzie, a także na wystąpienia członków FOMC.

Ostatnie miesiące z pewnością nie są najlepszymi w wykonaniu niemieckiej gospodarki, co poparte jest coraz słabszymi odczytami indeksów obrazujących nastroje wśród analityków i inwestorów ( indeks ZEW), jak i coraz słabszymi odczytami indeksu PMI dla przemysłu. Dzisiejsze wstępne wskaźniki PMI dla Niemiec pokazały spadek w sektorze przemysłowym, gdzie odczyt wyniósł 50,3 pkt. balansując na umownej granicy pomiędzy ożywieniem a spowolnieniem. Z drugiej strony pozytywnie zaskoczyło PMI dla usług pokonując o 0,5 pkt. konsensus rynkowy i osiągając wartość 55,4 pkt.

Największym zaskoczeniem była jednak wartość PMI dla przemysłu we Francji, które wyraźnie odbiło po ostatnich spadkach osiągając wartość 48,8 pkt. Finalny indeks PMI dla przemysłu całej strefy euro, będący wypadkową sytuacji w poszczególnych krajach osiągnął wartość zgodną z konsensusem i wyniósł 50,5pkt, co pozwoliło na lekkie umocnienie euro, wobec faktu, iż inwestorzy mogli obawiać się ponownie słabszych danych.

Najciekawszym wydarzeniem dzisiejszego popołudnia będzie wystąpienie Jamesa Bullarda z Fed. Bullard to najbarwniejsza i najuważniej słuchana postać z FED , oczywiście poza Janet Yellen. Zazwyczaj ma on wiele do powiedzenia w kwestii amerykańskiej polityki pieniężnej oraz sytuacji gospodarczej, a jego słowa często wnoszą wiele istotnych wskazówek do wnioskowania o obecnym podejściu FED do danych i sytuacji w USA. Wystąpienie to będzie miało miejsce o godzinie 15, a w kolejnych godzinach usłyszymy także wypowiedzi kilku innych członków FED oraz poznamy mniej istotny (niż np. indeks ISM) wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu, gdzie konsensus zakłada nieznaczny wzrost jego wartości do poziomu 58pkt.

O poranku nieznacznie zyskuje polski złoty, którego wspierają lepsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w sierpniu, a jedynym wyjątkiem jest sytuacja na parze z funtem, w stosunku do którego złoty umacnia się o blisko 0,4%, co spowodowane jest wyraźnym osłabieniem brytyjskiej waluty, które możemy obserwować w dniu dzisiejszym. O godzinie 10:05 za dolara inwestorzy płacili 3,2515zł, za euro 4,1798zł, za funta 5,3061zł, a za franka 3,4600zł.

Powiązane tematy

Komentarze