Analizy

Co może zrobić EBC?

źródło: Daniel Kostecki, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 20 lipca 2016, 12:15

  • 0
  • Powiększ tekst

Już w ten czwartek o godzinie 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a godzinie 14:30 będzie mieć miejsce konferencja prasowa Mario Draghiego. Podobnie jak Mark Carney, tak i Mario Draghi może się wstrzymać z podejmowaniem decyzji odnośnie zmian w prowadzone polityce monetarnej na posiedzeniu, które odbywać się będzie już w tym tygodniu.

EBC może nie zmienić w czwartek parametrów prowadzonej przez siebie polityki monetarnej, ale za to do końca roku, a najprawdopodobniej już we wrześniu, ogłosi nowe miary dla prowadzonego programu stymulacyjnego. Draghi przewidywał, że wzrost gospodarczy w strefie euro spowolni, a co za tym zwiększył oczekiwania odnośnie cięcia stóp procentowych jeszcze bardziej w ujemne terytorium oraz rozszerzenia programu skupu aktywów, który już teraz jest warty 1,7 bln euro.

Jakie są zatem oczekiwania odnośnie dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego? Pierwsze i najłatwiejsze do wdrożenia jest wydłużenie w czasie trwania programu QE dalej niż do marca 2017 roku oraz rozluźnienie zasad odnośnie skupu obligacji według klucza kapitałowego, a także zniesienie lub modyfikacja progu w postaci stopy depozytowej.

EBC może się także zdecydować się na dalsze cięcie stopy depozytowej, która obecnie wynosi -0,4 proc. przy stopie refinansowej na poziomie 0,00 proc.

Kolejną możliwością mogłoby być zwiększenie skali miesięcznych zakupów powyżej obecnej kwoty 80 mld euro miesięcznie lub włączenie szerszej gamy aktywów na listę zakupów – jednak te opcje wydają się mniej prawdopodobne.

Rynkowe miary prawdopodobieństwa odnośnie działań Europejskiego Banku Centralnego wskazują na 11 proc. szanse na zarówno cięcie stopy depozytowej oraz refinansowej już w tym tygodniu oraz na 39 proc. szans na taki ruch we wrześniu. Prawdopodobieństwo to spadło z okolic 60 proc. tuż po referendum w Wielkiej Brytanii.

Każde działanie EBC już w ten czwartek byłoby większym zaskoczeniem dla rynków.

Powiązane tematy

Komentarze