Analizy

Wybory w USA, fot. PAP/EPA/MIKE NELSON
Wybory w USA, fot. PAP/EPA/MIKE NELSON

Scenariusze rynkowe w dzień wyborczy

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 8 listopada 2016, 18:13

    Aktualizacja: 8 listopada 2016, 18:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Wraz ze zbliżaniem się do ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA, przyjrzyjmy się, jak rynki mogłyby zareagować na różne scenariusze związane z głosowaniem. Z uwagi na specyficzną naturę tych wyborów, jeśli Clinton nie wygra ze zdecydowaną przewagą, to ostateczna reakcja rynków może być znana dopiero po pewnym czasie, ponieważ Trump może nie pogodzić się szybko z porażką.

Wyniki będą spływać w różnych godzinach

Procedury wyborcze w USA są skomplikowane. Można wyróżnić różne systemy głosowania oraz różne godziny, w których publikowane są oficjalne wyniki. Dodatkowo, niektóre stany dopuszczają wcześniejsze głosowanie, a niektóre nie. Pierwsze wyniki zaczną spływać o 23.00 GMT, gdy zakończone zostanie głosowanie w części Indiany i Kentucky, a w ważniejszych stanach do tego samego dojdzie o 00.00 GMT (większość Florydy) i 00.30 (Ohio i Karolina Północna). W ciągu kilku następnych godzin powinniśmy już wiedzieć, czy wynik jest bliski remisowi. Według prognoz, najbardziej prawdopodobna jest zdecydowana wygrana Clinton, a prawdopodobieństwo zwycięstwa Trumpa jest oceniane niżej.

Reakcja w krótkim okresie w zależności od wyniku wyborów

Zdecydowana wygrana Clinton

To najbardziej jednoznaczny scenariusz dla rynków, ponieważ w jego przypadku potencjalne oskarżenia ze strony Trumpa o sfałszowanych wynikach nie będą uzasadnione – byłoby tak w przypadku wygranej Clinton z przewagą trzech punktów procentowych lub wyższą. W tej sytuacji nasze prognozy dotyczące rynku walutowego są następujące: kurs USDJPY rośnie do 107+, EURUSD spada poniżej 1,09, USDMXN silnie spada poniżej 18,00. Sytuacja bardziej ryzykownych walut może nie być jednoznaczna w takiej sytuacji – spadek USDCAD może być umiarkowany, podczas gdy AUDUSD może silnie wzrosnąć z uwagi na wagę bariery 0,7700/50.

Clinton wygrywa z niewielką przewagą

Ten scenariusz zakłada więcej niepewności, ponieważ na początku rynek zareaguje jak w pierwszym scenariuszu, ale prawdopodobnie nieco słabiej. Inwestorzy z pewnością będą niepokoili się możliwymi oskarżeniami Trumpa o sfałszowanie wyborów i brakiem zaakceptowania przegranej. Może on na przykład zaapelować o wszczęcie postępowania dotyczącego liczenia głosów w poszczególnych punktach w celu wykrycia nieprawidłowości, które miałyby wesprzeć obóz Demokratów. Niepewność związana z takimi działaniami mogłaby ciągnąć się tygodniami.

Trump wygrywa z niewielką przewagą

Jeśli Trump wygra, to z pewnością z niewielką przewagą – w takim przypadku dokładny wynik wyborów do końca nie będzie pewny, co wpłynie na wahania na rynkach. Jeśli wygrana Trumpa zostanie w końcu potwierdzona, to wywoła to awersję do ryzyka na rynkach: USD prawdopodobnie silnie osłabi się wobec JPY (USDJPY 100?), EUR (EURUSD 1,1500?) i CHF. Największym przegranym byłby MXN, a USDMXN mógłby wzrosnąć do 20,00 lub wyższego poziomu. Bardziej ryzykowne waluty zapewne na początku lekko umocniłyby się do dolara, aby następnie stracić na wartości do amerykańskiej waluty. Największym źródłem niepewności byłaby dalsza polityka Rezerwy Federalnej (Fed) z uwagi na niechęć Trumpa wobec obecnej prezes amerykańskiego banku centralnego.

Remis!

Jest to wręcz niemożliwy scenariusz, ale nie można go wykluczyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę stanów, w których szanse na wygraną Clinton i Trumpa są oceniane po równo. W takim przypadku nie do końca wiadomo, ile zajęłoby radzie wyborczej/ Sądowi Najwyższemu (gdzie stosunek głosów to 4-4)/ Izbie Reprezentantów (247-188 dla Republikanów), aby podjąć decyzję o nominacji przyszłego prezydenta. Oznaczałoby to długi okres niepewności, silne wahania na rynkach oraz ryzyko zdecydowanych reakcji na rynkach wywołanych coraz to nowszymi informacjami. Obrót w takich warunkach byłby bardzo trudny.

Należy śledzić Kongres

Prognozujemy, że Senat może zostać przejęty przez każdą ze stron, podczas gdy Izba Reprezentantów pozostanie w rękach Republikanów. Skład Kongresu jest kluczowy dla skuteczności wprowadzania nowych reform przez Clinton albo Trumpa. Prezydencja Clinton tylko z poparciem Senatu (które i tak nie jest także pewne) oznaczałaby niskie szanse na wdrożenie jej pomysłów w ciągu następnych dwóch lat. Z kolei Trump jako prezydent także mógłby mieć problemy z wdrożeniem swoich pomysłów, nawet mimo faktu, że obie Izby byłyby w rękach Republikanów – część z nich nadal jest krytyczna wobec Trumpa.

Dłuższa perspektywa

W ciągu nadchodzących dni i tygodni z pewnością nasili się dyskusja dotycząca potencjalnej reakcji w dłuższej perspektywie. Jeśli prognozy rynku są prawidłowe i wybory zakończą się wygraną Clinton, to trudno spodziewać się w ciągu kolejnych dwóch lat nagłej zmiany sytuacji, o ile nie dojdzie do kolejnego kryzysu gospodarczego. Nie wszyscy Republikanie są za Trumpem, ale z pewnością wszyscy z nich są przeciwko Clinton. Innymi słowy, prezydencja Trumpa ma większe szanse na wprowadzenie zmian, zwłaszcza dotyczących repatriacji zysków spółek (obszar ten ma największe szanse na współpracę obu stron) lub fiskalnych działań stymulujących. Wygrana Trumpa oznacza znak zapytania dotyczący działań Fedu w 2017, ponieważ jest on wielkim krytykiem obecnej prezes Janet Yellen.

Wykres: EURUSD

Kurs EURUSD z pewnością będzie wrażliwy na wynik wyborów. Wygrana Clinton może oznaczać ograniczoną reakcję, podczas gdy jej klęska może wywołać bardziej zdecydowane ruchy. Niespodziewana wygrana Trumpa może oznaczać szybki ruch w stronę 1,1500.

tytuł

Źródło: SaxoTraderGO

Przegląd G-10 w okresie wyborczym

USD – wszystko zależy od tego, czy Trump wygra, czy nie. Istnieje także nieprawdopodobny scenariusz remisu oraz bardziej prawdopodobna sytuacja niewielkiej wygranej Clinton, której może nie zaakceptować Trump. W średnim okresie prognozujemy, że USD umocni się, bez względu na wynik wyborów.

EUR – Euro może być bezpieczną przystanią w przypadku wygranej Trumpa. Jednak może dojść do wyprzedaży wspólnej waluty w przypadku zwycięstwa Clinton, która utoruje Fed drogę do podwyżki stóp procentowych w grudniu.

JPY – prawdopodobnie waluta z najwyższym beta wobec wyniku wyborów w USA. Kurs USDJPY może silnie wzrosnąć w przypadku wygranej Clinton, podczas gdy JPY może silnie umocnić się w razie wygranej Trumpa (waluta skorzysta wtedy ze swojego statusu bezpiecznej przystani). W dłuższej perspektywie, w 2017, prognozujemy, że japońska waluta straci na wartości.

GBP – na walutę silny wpływ ma niepewność – może dojść do umocnienia w przypadku wygranej Clinton, należy śledzić także poziom 1,2500 w przypadku GBPUSD.

CHF – EURCHF może spaść – jeśli para ma pozostać na obecnych poziomach, to SNB musi wysłać nowe sygnały.

AUD – rynek wygląda na zdesperowany, aby wywindować AUDUSD w górę, do czego może dojść w przypadku wygranej Clinton. Jednak zwyżka ta nie powinna być kontynuowana w dłuższej perspektywie.

CAD – aktywność na rynku CAD jest niewielka, a inwestorzy czekają na potencjalną wygraną Trumpa/Clinton. CAD pozostanie pod presją bez względu na wynik wyborów, choć w przypadku wygranej Clinton może dojść do chwilowego umocnienia.

NZD – sytuacja podobna do AUD, choć w tym przypadku należy wziąć także pod uwagę fakt, że Reserve Bank of New Zealand podejmie decyzję w sprawie polityki pieniężnej w czwartek (jutro wieczorem czasu europejskiego). Spodziewamy się osłabienia NZD w dłuższym terminie – zarówno wobec USD jak i AUD – ciekawe, czy kurs AUDNZD znajdzie wsparcie po testowaniu poziomów Fibonacciego w okolicy 1,0500.

SEK – wczoraj znajdowaliśmy się blisko 10,00 w przypadku EURSEK choć następnie oddaliliśmy się od tego poziomu wraz z nasileniem apetytu na ryzyko.

NOK – słaba reakcja na sygnały napływające z USA – w przypadku tej waluty silniejszy wpływ mają niskie ceny ropy naftowej oraz ryzyko, że kurs EURNOK znów znajdzie się w wyższym zakresie. Wygrana Trumpa może okazać się negatywna dla perspektyw dla rynku ropy (możliwość nowych odwiertów na Alasce etc . ).

Godziny wyników wyborów w USA (godziny w GMT)

23.00 – pierwsze wyniki wyborów w USA, z części Kentucky i Indiany

00.00 – reszta wyników z Kentucky i Indiany, większość z Florydy, a także Wirginii i Georgii

00.30 – wyniki z Ohio, Karoliny Północnej. Wyniki z tych stanów mogą zasygnalizować wynik całych wyborów, jeśli przewaga Clinton będzie zdecydowana – powinniśmy dowiedzieć się o tym około 02.30. W innym przypadku, inwestorzy powinni przygotować się na długą noc, przeciągającą się na środę.

Powiązane tematy

Komentarze