Informacje

Fot.wsieci/Archiwum
Fot.wsieci/Archiwum

wSieci: Biznes na smyczy urzędników

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 kwietnia 2014, 07:18

    Aktualizacja: 14 kwietnia 2014, 11:36

  • Powiększ tekst

- O tym, czy firma osiągnie sukces, przestały decydować wysiłek, kreatywność, praca,  a zaczęli decydować urzędnicy – mówi twórca i wieloletni prezes firmy Optimus SA, obecnie hodowca owiec i filantrop Roman Kluska. Roman Kluska w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi opowiada o początkach swojej kariery, kiedy – jak twierdzi – sukces pracodawcy zależał od pracownika a nie, jak dziś, od urzędnika: „Gdy zakładałem Optimusa nie miałem absolutnie nic. A po kilku latach znajdujemy się w WIG-20. Szanuje nas cały świat. Bo w mojej branży były wówczas tylko dwie firmy na świecie – nasza w Polsce  i japoński NEC – które pokonały w swoich krajach firmy amerykańskie! W USA to doceniali, wiedzieli, jak wielki to sukces. Dostałem nawet zaproszenie na spotkanie z prezydentem Clintonem, na które pojechał mój zastępca”.

Roman Kluska mówi o „zniszczeniu wolnego rynku tysiącami ustaw”.

– Zobaczyłem to dokładnie na podstawie naszej firmy córki Optimus Pascal Multimedia

– opowiada o typowym przykładzie urzędniczej uznaniowości. I dodaje:

- Gdy budowałem w Nowym Sączu pierwszą halę produkcyjną, to dostałem pozwolenie w dwa tygodnie. Podanie z planem zaniósł mój pracownik, a nie wiedziałem nawet, jak nazywa się prezydent miasta. A teraz, kiedy na swojej ziemi, za swoje pieniądze chciałem wybudować owczarnię, na zezwolenie czekałem dokładnie półtora roku, a opinię musiał wyrazić 16 instytucji.

Cała rozmowa z Romanem Kluską w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 14 kwietnia br., także w formie  e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

 

 

 

--------------------------------------------------

--------------------------------------------------

W naszym internetowym sklepie wSklepiku.pl - oferujemy książki, audiobooki, czasopisma oraz unikatowe gadżety portalu wPolityce.pl.

Gwarantujemy szybką wysyłkę i atrakcyjne ceny.Zapraszamy!

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych