Informacje

fot. "wSieci"
fot. "wSieci"

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci": Janusz Szewczak - Polacy toną w długach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 kwietnia 2014, 14:52

    Aktualizacja: 22 kwietnia 2014, 15:47

  • 3
  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika "wSieci" główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak opisuje sytuację Polaków - tonących w długach.

Kredyty gospodarstw domowych w bankach to dziś 550–560 mld zł, kredyty przedsiębiorstw sięgnęły 280 mld zł.

Główny ekonomista SKOK wskazuje na fakt, iż zadłużenie Polaków dramatycznie wzrosło w ostatnich latach. Korzystają z tego międzynarodowe banki.

Pętla długów coraz mocniej zaciska się na szyi kilku milionów Polaków. Mimo dotychczasowego prawdziwego eldorado nad Wisłą dla sektora bankowego, rośnie lawina niespłacalnych należności. Już dziś blisko 2,5 mln Polaków nie reguluje swych finansowych zobowiązań, blisko 50 proc. polskich rodzin ma długi, a średnie zadłużenie na Polaka zbliża się do kwoty 18 tys. zł. Rekordzista kraju ma do spłacenia 111 mln zł. Bankowe długi rosną jak na drożdżach, zarówno te złotowe, jak i te walutowe, podobnie jak gotówkowe i konsumpcyjne, a ostatnio także hipoteczne,w tym te we franku szwajcarskim. Kredyty gospodarstw domowych w bankach to dziś 550–560 mld zł, kredyty przedsiębiorstw to 280 mld zł. Razem więc z długiem publicznym sięgają one kwoty blisko 1,7 bln zł, czyli 100 proc. obecnego polskiego PKB.

W podobnej sytuacji jest też polski rząd, który zadłuża się podwójnie.

Sytuacja, gdy chodzi o rosnącą lawinę niespłacalnych i zagrożonych kredytów, robi się więc coraz bardziej gorąca. Może warto, by banki zrezygnowały, przynajmniej częściowo, z rażąco wygórowanych zysków, niż czekały na zadłużeniowe tsunami. Ostatnio bank inwestycyjny Goldman Sachs wydał rekomendację dla inwestorów giełdowych w Polsce, by pozbyli się akcji Banku Handlowego, Pekao SA, mBanku, BZ WBK, gdyż zdaniem analityków GS są one zbyt drogie i nie mają zbyt dużych szans na znaczącą i szybką poprawę wyników z tytułu prowizji i opłat, które przecież i tak są w Polsce jednymi z najwyższych nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej. Widać więc, że lawina złych długów ruszyła.

 

Wyjątkowy numer tygodnika „wSieci”, którego partnerem są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, w sprzedaży od 22 kwietnia, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety  i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

PARTNER WYDANIA:

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze