Informacje

Fot.Mainrc/sxc.hu
Fot.Mainrc/sxc.hu

41 proc. polskiego długu należy do obcego kapitału

Polska Agencja Prasowa

  • 30 maja 2014
  • 17:17
  • 1
  • Tagi: dług publiczny finanse inwestor zagraniczny obligacje obligacje skarbowe
  • Powiększ tekst

Na koniec kwietnia br. zadłużenie w rynkowych obligacjach skarbowych wobec inwestorów zagranicznych wyniosło 187,6 mld zł, po wzroście o 0,7 mld zł w porównaniu z marcem - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z komunikatem udział inwestorów zagranicznych w zadłużeniu w rynkowych obligacjach skarbowych ogółem nie zmienił się i wyniósł 41 proc.

W kwietniu banki posiadały obligacje o wartości 135,4 mld zł, zakłady ubezpieczeniowe - 53,6 mld zł, fundusze emerytalne - 3,5 mld zł, fundusze inwestycyjne - 46 mld zł, osoby fizyczne 9,8 mld zł, podmioty niefinansowe - 1,6 mld zł a tzw. inne podmioty - 29 mld zł. W sumie w kwietniu w posiadaniu inwestorów (w tym zagranicznych) były obligacje o wartości 466,3 mld zł.

Resort finansów poinformował, że w kwietniu wartość transakcji na rynku wtórnym obligacji skarbowych zwiększyła się o 0,3 proc. wobec marca i wyniosła 942,6 mld zł. Przeważająca część obrotu (93 proc.) koncentrowała się na nieregulowanym rynku międzybankowym, udział platformy elektronicznej TBS Poland w łącznej wartości obrotów wyniósł 7 proc., a udział GPW nie przekroczył 0,004 proc.

(PAP)

Komentarze