Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Śmiały ruch Łukaszenki - Białoruś może opuścić Unię Eurazjatycką

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 stycznia 2015, 12:04

  • 0
  • Powiększ tekst

Alaksandr Łukaszenki, prezydent Białorusi nie wyklucza wyjścia jego kraju z Unii Euroazjatyckiej.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie wykluczył w czwartek wyjścia swego kraju z utworzonej przez Rosję Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), jeśli nie zostaną dotrzymane zawarte uzgodnienia - poinformowała agencja BiełTA.

Białoruska agencja informacyjna cytuje prezydenta Białorusi, który w czwartek na dorocznej konferencji prasowej powiedział, że nie powinno być "wojen handlowych" w tej organizacji.

EUG powstała 1 styczniu 2015 r. na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a jej członkami są także Armenia i Kirgistan. Organizacja ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki.

Przewodnictwo w EUG sprawuje obecnie Białoruś. W wydanym z tej okazji na początku roku przesłaniu prezydent Łukaszenka napisał, że jego kraj uważa EUG za najważniejszą organizację integracyjną, która sprzyja gospodarczej i społecznej stabilności w regionie. Przypomniał też, że strona białoruska na wszystkich etapach przygotowania umowy o EUG wskazywała na konieczność jak największego zliberalizowania działalności w ramach organizacji.

mly/ PAP/

Powiązane tematy

Komentarze