Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Raz w dół, raz w górę: Europejskie giełdy znowu odbijają

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 sierpnia 2015, 10:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Europejskie giełdy w bardzo dobrej kondycji po otwarciu czwartkowych notowań. Indeksy rosną po ponad 2 proc. W Chinach benchmarkowy indeks SCI zyskał na zakończenie handlu solidne 5,3 proc. - podają maklerzy.

To reakcja na środowe dane makro z USA i komentarze przedstawiciela Fed.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu wzrosły mdm o 2,0 proc., po tym jak w czerwcu wzrosły o 4,1 proc. mdm po korekcie - podał w środę Departament Handlu USA. Analitycy oczekiwali, że zamówienia spadną o 0,4 proc. mdm.

W środę też przewodniczący oddziału Fed z Nowego Jorku, William Dudley ocenił, że w porównaniu do okresu sprzed kilku tygodni spadło przekonanie co do zasadności podwyżki stóp procentowych w USA we wrześniu.

Dudley dodał jednocześnie, że ostatecznie o decyzji w sprawie wrześniowej podwyżki mogą zdecydować dane makro, jakie pojawią się do czasu wrześniowego posiedzenia oraz rozwój sytuacji na światowych rynkach finansowych.

Rynki giełdowe zareagowały zwyżkami na te komentarze.

"Solidne dane makro z USA, a do tego wysiłki podejmowane w Chinach przez bank centralny i sygnały z Fed, że może nie być wrześniowej podwyżki stóp procentowych, pomagają rynkom" - wskazuje Jasper Lawler, analityk rynkowy w CMC Markets.

"Niepokój na rynkach jednak jeszcze się utrzyma, zanim nie będzie oznak, że rynek doszedł do dna" - dodaje.

Ang Kok Heng, główny analityk inwestycyjny Phillip Capital Management Bhd. w Kuala Lumpur, zauważa większą stabilizację na rynkach.

"Po dużej zmienności na rynkach na razie mamy pewną stabilizację, ale nie jest wykluczony powrót do poprzedniej sytuacji" - ocenia.

O 14.30 na rynku pojawią się informacje z USA o PKB w II kw. i liczbie zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 22 sierpnia.

W USA rozpoczyna się 3-dniowe doroczne sympozjum gospodarcze w Jackson Hole, podczas którego zaplanowanych jest szereg wystąpień przedstawicieli największych banków centralnych na świecie, ministrów finansów, przedstawicieli środowisk akademickich i uczestników rynku. Podczas tej imprezy mogą paść ważne dla rynków sugestie. W imprezie w tym roku nie weźmie udziału szefowa Fed Janet Yellen.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze