Ropa coraz tańsza! Rosną obawy ws. Chin
Na rynkach ropy nowy tydzień handlu rozpoczyna się od słabych nastrojów. W Chinach zakończył się XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin - z reelekcją Xi Jinpinga. Inwestorzy na razie analizują mieszane dane makro z chińskiej gospodarki - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,11 USD, niżej o 1,11 proc.
Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 92,52 USD za baryłkę, w dół o 1,05 proc.
Nastroje wokół Chin pogorszyły się na globalnych rynkach po zakończeniu XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin.
Przywódca ChRL Xi Jinping pozostał przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i naczelnym dowódcą chińskiej armii. Pierwszym wiceprzewodniczącym CKW pozostał blisko związany z Xi generał Zhang Youxia, dotychczasowy drugi wiceprzewodniczący.
Zdaniem analityków ogłoszony w niedzielę nowy skład najwyższych organów KPCh pokazuje całkowitą dominację sekretarza generalnego Xi Jinpinga.
Xi popiera prowadzoną przez Chiny strategię zero Covid”, a to oznacza dalsze blokady w gospodarce w czasie walki z epidemią koronawirusa i spadek zapotrzebowania na towary, w tym m.in. ropę naftową.
Tymczasem inwestorzy „trawią” mieszane dane z chińskiej gospodarki, które władze opublikowały z kilkudniowym opóźnieniem.
Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kw. o 3,9 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się w III kw. wzrostu PKB o 3,3 proc., po wzroście w II kw. 0,4 proc.
Z kolei produkcja przemysłowa Chin w ujęciu rdr wzrosła we wrześniu o 6,3 proc. wobec zwyżki poprzednio o 4,2 proc. i prognoz zwyżki produkcji rdr o 4,8 proc.
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś o 2,5 proc. rdr we wrześniu, po wzroście poprzednio o 5,4 proc. Oczekiwano wzrostu o 3,3 proc. rdr.
Na razie na rynkach nasilają się obawy o podaż ropy naftowej podczas zbliżającej się zimy, bo wkrótce kraje sojuszu OPEC+ ograniczą dostawy surowca o 2 mln baryłek dziennie, a w grudniu państwa Unii Europejskiej wprowadzą ograniczenia dotyczące zakupu ropy z Rosji. Do tego na rynkach nie słabnie niepokój o możliwą recesję w globalnej gospodarce w reakcji na agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne na świecie.
„Sytuacja na rynku ropy naftowej pozostanie niestabilna, ponieważ ryzyko recesji i zacieśnianie podaży surowca wzajemnie się równoważą” - ocenia Gao Jian, analityk Shandong Zhaojin Futures Co.
„Rynek skupi się na razie na wskaźnikach zgodności cięć produkcji ropy w OPEC+ w listopadzie” - dodaje.
Czytaj też: Firmy stracą miliardy z nieopłaconych faktur? Zbliża się ważny termin!
PAP Biznes/kp