Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kosiniak-Kamysz na miesiąc przed wyborami chce zagwarantować stabilność zatrudnienia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 października 2015, 07:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Istotnym aspektem funkcjonowania państwa jest zapewnianie obywatelom stabilności zatrudnienia i przekonanie ich do wyboru miejsca pracy w Polsce zamiast emigracji do bogatszych krajów.

Jak powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, w ostatnich latach rządzącym udało się przeprowadzić dużą zmianę jakościową w tym kierunku. Przeprowadzono działania mające na celu ograniczenie umów terminowych, oskładkowanie umów zleceń oraz uprzywilejowanie w przetargach publicznych ofert podmiotów, które zatrudniają swoich pracowników na podstawie umowy o pracę.

– Wyższe punktowanie firm, które dają swoim pracownikom etaty w zamówieniach publicznych pozwoli na zwiększenie stabilności zatrudnienia oraz wzmocnienie pozycji pracownika na rynku. Wymienione rozwiązania zostały uwzględnione w ustawie. Przyjęliśmy również rekomendację na poziomie Rady Ministrów, która wskazuje instytucjom rządowym i samorządowym stosowanie klauzuli społecznej polegającej na wyborze ofert podmiotów dających zatrudnienie na umowę etatową i nie korzystających z alternatywnych umów cywilno-prawnych. Liczę, że zmiana ta wejdzie na stałe w naszą przestrzeń publiczną i dotrze do świadomości społecznej, a możliwości stworzone przez wprowadzone zmiany legislacyjne będą odpowiednio wykorzystywane – ocenia Kosiniak-Kamysz.

Od 1 stycznia 2016 roku umowy zlecenia będą podlegały obowiązkowemu ozusowaniu do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ponadto nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 28 sierpnia 2015 roku, nakłada obowiązek waloryzacji umów w momencie ogłoszenia przepisów zmieniających koszty wykonywania zamówienia.

eNewsroom/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze