Informacje

sxc.hu
sxc.hu

Wolne ceny gazu dla dużych od lipca

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 5 lutego 2013
  • 17:01
  • 1
  • Tagi: biznes ceny gaz PGNiG-nie
  • Powiększ tekst

Uwolnienie cen gazu dla dużych odbiorców podłączonych do sieci przesyłowej jest możliwe od lipca 2013 r., jeśli wprowadzone zostanie w tym roku obligo giełdowe na poziomie 30proc. - wynika z opublikowanej przez URE tzw. mapy drogowej liberalizacji rynku gazu.

Obecnie w Polsce rynek hurtowy gazu ziemnego, na którym oferowany jest gaz ziemny do dalszej odsprzedaży, funkcjonuje w niewielkiej skali. Na tym rynku PGNiG ma pozycję dominującą - ponad 95 proc. udziału. Podobnie jest na rynku detalicznym - udział PGNiG wynosi 96 proc.

Z opublikowanej we wtorek przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) tzw. mapy drogowej wynika, że uruchomienie płynnego rynku hurtowego jest warunkiem niezbędnym dla umożliwienia zmiany sprzedawcy gazu ziemnego, a w rezultacie rozwoju konkurencyjnego rynku, który pozwoli na uwolnienie cen gazu dla odbiorców komercyjnych. Najskuteczniejszym narzędziem liberalizacji rynku ma być stopniowe wprowadzenie obowiązku publicznej sprzedaży gazu ziemnego (tzw. obligo giełdowego) na giełdach towarowych.

Autorzy dokumentu wskazują, że wolumen gazu objętego tym obowiązkiem powinien w kolejnych latach ulegać zwiększeniu i od 1 lipca 2013 r. wynosić 30 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na gaz, od 1 stycznia 2014 r. 50 proc., a od 1 lipca 2014 r. 70 proc.

"Oczekuje się, że w wyniku wprowadzenia obowiązku publicznej sprzedaży gazu na poziomie 30 proc. zaistnieją warunki, które pozwolą na uwolnienie cen gazu dla dużych odbiorców przyłączonych do sieci przesyłowej od 1 lipca 2013 roku. Poziom zapotrzebowania tych odbiorców stanowi ok. 30 proc. zużycia gazu w kraju, co odpowiadać będzie poziomowi obowiązku publicznej sprzedaży gazu. Uwolnienie kolejnych grup odbiorców następować powinno z mocy prawa w kolejnym roku: od 1 stycznia 2014 dla dużych odbiorców podłączonych do sieci dystrybucyjnych oraz od 1 lipca 2014 r. dla pozostałych odbiorców komercyjnych" - napisano w dokumencie.

"Dzięki udostępnieniu gazu do obrotu poprzez giełdę towarową odbiorcy końcowi będą mieli możliwość skorzystania z przysługującego im prawa do zmiany sprzedawcy gazu oraz zdywersyfikowania portfela dostaw gazu, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa jego dostaw" - dodano.

Z dokumentu wynika też, że rozwój konkurencji na rynku gazu powinien być wspierany procesem integracji z europejskimi rynkami regionalnymi, m.in. poprzez inwestycje w połączenia transgraniczne i rozbudowę infrastruktury gazowej.

Obecnie w parlamencie trwają prace nad nowelizacją Prawa energetycznego, która zakłada wprowadzenie obliga gazowego, czyli obowiązkowej ilości gazu, którą sprzedawca surowca musi skierować na giełdę.

(PAP)

Komentarze