Informacje

TVP stanie się narodową instytucją kultury
TVP stanie się narodową instytucją kultury

PiS: w ciągu pół roku totalna zmiana statusu mediów publicznych i start repolonizacji prasy lokalnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 listopada 2015, 06:39

    Aktualizacja: 15 listopada 2015, 09:23

  • Powiększ tekst

TVP, Polskie Radio i PAP chcemy przekształcić ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury w pierwszym półroczu 2016 r., a może nawet wcześniej; odpowiedzialny za to będzie Krzysztof Czabański w randze pełnomocnika premier - mówi prof. Piotr Gliński, kandydat na wicepremiera i minister kultury.

"Obecne media publiczne chcemy przekształcić w rzeczywiście publiczne i misyjne. Poprzez przekształcenie spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury z jednoosobowym zarządem, na wzór Opery Narodowej czy Muzeum Narodowego. Projekt przepisów jest na ukończeniu, a odpowiedzialny za przekształcenie mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej – będzie Krzysztof Czabański w randze pełnomocnika pani premier".

Taki ruch zapowiedział prof. Piotr Gliński, który w rządzie Beaty Szydło ma być pierwszym wicepremierem i ministrem kultury.

Jak dodał, powszechna opłata audiowizualna, która ma zastąpić obecny abonament radiowo-telewizyjny, także będzie częścią tych zmian prawnych.

Piotr Gliński zapytany, czy zanim nowe prawo zostanie uchwalone, można się spodziewać zmian w tych mediach, wskazał:

"Prawo musi nam pozwolić na zmiany. Jak tylko nam na to pozwoli, w ramach ładu demokratycznego, zmienimy sytuację w mediach publicznych, bo uważamy ją za patologiczną. Krytycznie oceniamy też szefostwo mediów publicznych jako odpowiedzialne za złe funkcjonowanie tych instytucji".

Na pytanie na czym ma polegać repolonizacja mediów, którą PiS zapowiadał w kampanii wyborczej, Gliński odpowiedział:

"W zakresie prasy lokalnej chcielibyśmy zmienić proporcje własnościowe. Podobnie jak w sektorze bankowym, można kupować media od zagranicznych właścicieli, jeśli będą takie możliwości, budować własne instytucje tego typu lub rozwijać już istniejące".

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych