Informacje

Krzysztof Czabański, pełnomocni rządu ds. zmian mediów publicznych fot. wPolityce.pl
Krzysztof Czabański, pełnomocni rządu ds. zmian mediów publicznych fot. wPolityce.pl

TVP, PR i inne: koniec z mediami publicznymi III RP, teraz będą media narodowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 grudnia 2015, 13:02

    Aktualizacja: 4 grudnia 2015, 13:12

  • 19
  • Powiększ tekst

Projekt ustawy o mediach narodowych jest już prawie gotowy i w przyszłym tygodniu trafi do Sejmu - poinformował w piątek na Facebooku pełnomocnik rządu ds. zmian w mediach publicznych Krzysztof Czabański. Nowe przepisy mają zmienić zasady działania mediów publicznych.

"Miło mi poinformować, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych, który powstaje pod moim przewodem, trafi w przyszłym tygodniu do parlamentu! Wczoraj zespół ekspertów i posłów (m.in. Barbara Bubula, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Jarosław Sellin) dopracował się zrębów końcowego dokumentu. Jest szansa naprawiać media publiczne już od 1 stycznia 2016 r." - napisał na swoim profilu na Facebooku Czabański.

Jak mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP, zmiany będą dotyczyć 20 podmiotów - 17 regionalnych stacji radiowych, których odrębność zostanie zachowana, tzw. dużego Radia, Telewizji Polskiej z oddziałami oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Projekt zakłada, że media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego, gdyż - jak wyjaśniał Czabański - taki model sprawił, że media publiczne bardzo osłabiły się finansowo.

Według wiceministra kultury nowa ustawa wyjmie także media publiczne spod kurateli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a będą one podlegać nowej Radzie Mediów Narodowych, której członków będzie mianował Sejm, Senat i prezydent, dokładnie tak samo, jak w wypadku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

PAP, sek

Komentarze, opinie wokół zmian w TVP i innych mediach publicznych czytaj tutaj:

Analiza prawna skutecznego przekształcenia mediów publicznych: TVP i Polskiego Radia

Idzie w ruch miotła w TVP i PR: będzie audyt ostatnio zawieranych umów przez zarządy władz mediów publicznych

PiS: w ciągu pół roku totalna zmiana statusu mediów publicznych i start repolonizacji prasy lokalnej

Powiązane tematy

Komentarze