Informacje

Minister Krzysztof Czabański fot. wPolityce.pl
Minister Krzysztof Czabański fot. wPolityce.pl

Przejście od "mediów publicznych" do "mediów narodowych" w marcu lub kwietniu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 grudnia 2015, 19:07

    Aktualizacja: 29 grudnia 2015, 19:08

  • Powiększ tekst

Projekt lub projekty ustaw określających strukturę, organizację i finansowanie mediów publicznych będą gotowe do procedowania w parlamencie w marcu lub kwietniu - powiedział we wtorek PAP wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański. W Sejmie jest już tzw. mała nowelizacja ustawy o radofonii i telewizji, zakładająca wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą jej wejścia w życie i ograniczenie wpływu KRRiTV

"Następnym krokiem po przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, będzie przekształcenie mediów publicznych w media narodowe, poprzez zmianę ich ustroju prawnego. Duża ustawa medialna (obejmująca oprócz TVP i Polskiego Radia również Polską Agencję Prasową) będzie gotowa do procedowania w parlamencie w marcu lub kwietniu. Możliwe, że byłyby to dwa projekty: pierwszy określający ustrój, sposób organizacji i strukturę mediów narodowych, a drugi dotyczący sposobu ich finansowania. Nie chcę tego przesądzać. Jednak moim zdaniem, jeżeli robić następny krok, to już całościowo" - powiedział Czabański.

Wiceminister zapewnił, że projekt określający kształt instytucjonalny nowych mediów jest już gotowy, jednak nie zapadła jeszcze decyzja, czy będzie procedowany osobno, czy też zostaną do niego włączone kwestie finansowe. Podkreślił, że opracowanie nowego modelu finansowania mediów będzie zmianą najbardziej czasochłonną.

"Jak wiemy, obecny system abonamentowy upadł, a media publiczne żyją z egzekwowania zaległości abonamentowych, które też się kończą. Jeśli w tym roku nie zmienimy sposobu finansowania mediów, w przyszłym roku czeka je nieunikniony krach finansowy. Eksperci różnią się w ocenach, który model finansowania jest najlepszy dla mediów. Ponadto, nowy system finansowania będzie także trzeba notyfikować w Brukseli, dlatego trudno podać dokładny termin powstania ostatecznego projektu" - dodał.

Czabański zaznaczył, że pierwszym, choć małym, krokiem zmierzającym do naprawy mediów publicznych, była wniesiona do Sejmu w poniedziałek nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada ona m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą jej wejścia w życie, zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

Jak podkreślili autorzy projektu w jego uzasadnieniu, nowe przepisy zmierzają też w kierunku ograniczenia roli KRRiT "jako organu regulacji rynku mediów elektronicznych w kreowaniu składów zarządów i rad nadzorczych działających na tym rynku spółek Skarbu Państwa", i przekazanie tych kompetencji ministrowi skarbu.

PAP, sek

O „małej” nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji czytaj tutaj:

Zmiany w mediach publicznych – projekt ustawy PiS już w Sejmie

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych