Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Ochrony polskiej ziemi nowy etap, czyli wstrzymane przetargi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 listopada 2015, 10:54

    Aktualizacja: 22 listopada 2015, 18:27

  • 5
  • Powiększ tekst

Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel wstrzymał przetargi na zakup i dzierżawę ziemi rolnej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR)

Od piątku 20 listopada umowy zakupu lub dzierżawy ziemi rolnej z zasobów Agencji mogą zawrzeć jedynie ci rolnicy, którzy już kupili, lub zawarli porozumienie o dzierżawie ziemi i czekają jedynie na podpisanie aktu notarialnego. Wszelkie inne przetargi, także te, w których chętni już wpłacili wadia zostały wstrzymane.

Dariusz Mamiński, radca Ministra Rolnictwa, potwierdza decyzję nowego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o wstrzymaniu przetargów. Nie podaje jednak szczegółów dotyczących m.in. okresu, w którym przetargi na ziemie rolną mają być wstrzymane. „To ogłosi pan minister w następnym tygodniu” – mówi urzędnik resprtu portalowi wGospodarce.pl

Niewykluczone, że wstrzymanie przetargów na ziemię rolną, może potrwać do czasu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zaplanowanej na 1 stycznia 2016 r. Ma chronić ziemię rolną przed wykupem przez obcokrajowców i przed spekulacyjnym obrotem. A sama decyzja o wstrzymaniu przetargów, zapobiec ma pośpiesznej wyprzedaży gruntów z zasobów ANR, na jeszcze starych zasadach.

O priorytetach polityki nowego rządu w sprawie rolnictwa czytaj tutaj:

Rząd PiS o rolnictwie: więcej środków z Unii, więcej szans dla Polski powiatowej

Powiązane tematy

Komentarze