Informacje

Prezydent Andrzej Duda na Barbórce w Bełchatowie fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Prezydent Andrzej Duda na Barbórce w Bełchatowie fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent Andrzej Duda: węgiel równa się suwerenność Polski!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 grudnia 2015, 13:24

    Aktualizacja: 4 grudnia 2015, 15:51

  • 1
  • Powiększ tekst

Jeżeli Polska posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, a sektor energetyczny opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie o dekarbonizacji w znaczeniu ograniczania wydobycia jest herezją i jest antypaństwowe - uważa prezydent Andrzej Duda.

"Jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej absolutnie części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe" - powiedział prezydent, który bierze w piątek udział w akademii barbórkowej w Bełchatowie.

Dodał, że jeżeli w ogóle może być mowa o dekarbonizacji, z punktu widzenia polskich interesów, to można mówić o dekarbonizacji tylko w jednym tego słowa znaczeniu - ograniczania emisji CO2.

"Ale nie w znaczeniu ograniczania wydobycia węgla czy ograniczania użycia węgla. Chciałbym to bardzo jasno i wyraźnie zasygnalizować wszystkim tym, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, takie jest moje stanowisko" - podkreślił Duda.

Dodał, że jeżeli mówi o dekarbonizacji, to mówi przede wszystkim o rozwoju szeroko pojętej branży górniczej i energetycznej w połączniu z rozwojem także polskiej nauki.

"To mówię o nowoczesnych technologiach, to mówię o inwestycjach w branżę wydobywczą i w branżę energetyczną, to mówię o ograniczaniu emisji CO2 poprzez nowoczesne inwestycje" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że polityka energetyczna w Polsce ma być prowadzona odpowiedzialnie.

"Odpowiedzialnie, tzn. z uwzględnieniem naszych możliwości i zasobów, a przede wszystkim z uwzględnieniem warunków na jakich my, jako Polska możemy być państwem suwerennym" - podkreślił.

Według prezydenta Dudy, węgiel jest podstawą suwerenności energetycznej Polski, której "nikt nie ma prawa nam odbierać i o którą dbałość jest podstawowym zadaniem polskich władz". Andrzej Duda zapowiedział, że rząd premier Beaty Szydło przygotuje "dobry, mądry plan" dla polskiego górnictwa i dla polskiej nauki, która się problemami górnictwa zajmuje.

"Wierzę, że ten plan doprowadzi do tego, że nigdy już nie będzie takiej sytuacji jak obecnie, kiedy górnictwo przez wiele lat generujące gigantyczną część państwowego dochodu zostało zwyczajnie zaniedbane. Jeżeli mówimy o naprawie polskiego państwa - a mówimy o niej, właśnie zaczęliśmy ją realizować - to obejmuje ją także naprawa polityki wobec górnictwa; poprawa wydajności, dochodowości, warunków pracy i bezpieczeństwa" - mówił prezydent.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze