Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Moody’s: banki stracą 36 mld zł na przewalutowaniu kredytów frankowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 lutego 2016, 12:30

    Aktualizacja: 15 lutego 2016, 12:30

  • 2
  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa Moody's przewiduje, że skutkiem przyjęcia ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych w walutach obcych w obecnej formie byłoby zmniejszenie zysków banków o 36 mld zł oraz spadek ratingu banków. Agencja ratingowa spodziewa się jednak, że do przyjęcia ustawy w tej formie nie dojdzie.

Moody's wskazuje, że jednorazowy spadek rocznych zysków banków wyniósłby 36 mld zł, co oznaczałoby redukcję bazy kapitałowej systemu bankowego o maksymalnie 27 proc. Osłabiłoby to możliwości udzielania przez banki kredytów i absorbowania przyszłych wstrząsów na rynkach finansowych.

Agencja ratingowa podaje, że banki, dla których ta agencja ma przyznany rating, posiadają w swoich portfelach łącznie 94 proc. wartości wszystkich udzielonych w Polsce kredytów we frankach szwajcarskich. Wartość tych kredytów sięga 138 mld zł, co równało się według stanu na wrzesień 2015 roku około 13 proc. wszystkich pożyczek brutto sektora bankowego w Polsce.

Kancelaria Prezydenta RP przedstawiła w połowie stycznia projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie. Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

Kilka dni temu NBP oszacował w raporcie o stabilności sektora finansowego, że restrukturyzacja kredytów walutowych negatywnie wpłynie na odporność sektora bankowego. Bezpośrednie koszty restrukturyzacji mogą wynieść do 44 mld zł.

Moody's przewiduje, że nie jest prawdopodobne, by ustawa zaproponowana w styczniu przez Kancelarię Prezydenta RP została przez parlament przyjęta w proponowanej formie, z uwagi na "znaczące negatywne implikacje dla gospodarki, złotego i ogólnej stabilności systemu finansowego". Niemniej jednak, w ocenie agencji, banki prawdopodobnie "poniosą pewne koszty wyeliminowania ryzyka dla kredytobiorców".

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze