NBP gotowy wspierać banki ws. przewalutowania kredytów. Jest warunek
Narodowy Bank Polski jest gotowy do podjęcia działań wspierających banki w przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych na złote, o ile działania mieszczą się w zakresie mandatu banku centralnego, służącemu stabilności systemu finansowego i bankowego jako całości, poinformował prezes NBP Adam Glapiński
NBP jest zawsze gotowe do podjęcia działań wspierających banki, jednak muszą one mieścić się w zakresie naszego mandatu - czyli służyć stabilności systemu finansowego jako całości. Stąd warunek brzegowy, jaki postawiliśmy dotyczy przystąpienia do inicjatywy konwersji kredytów walutowych na złote odpowiednio licznej grupy banków, które zapewniłaby objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytów mieszkaniowych. Musimy mieć pewność, że ryzyko związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi faktycznie zniknie z naszego pola widzenia lub materialnie, radykalnie się zmniejszy - powiedział Glapiński podczas Forum Bankowego.
Wskazał, że ważnym zagadnieniem pozostaje, na ile po obniżeniu kapitałów banków w procesie przewalutowywania kredytów na złote odporność sektora bankowego na inne szoki, trudne do przewidzenia obecnie, byłaby nadal odpowiednia i czy banki po obniżeniu kapitałów byłyby nadal zdolne do finansowania gospodarki.
Zaznaczam, że konwersja kredytów walutowych na złote wymaga nie tylko determinacji banków, ale również akceptacji do projektów ze strony klientów tych banków. W tym kontekście NBP oczekiwałoby również, aby banki dysponowały wiarygodną informacją o tym, jaka jest skala zainteresowania ofertą przewalutowania ze strony kredytobiorców - to jest ważny parametr przybliżający do oceny, czy mamy szansę na systemowe rozwiązanie problemu - dodał szef banku centralnego.
W opinii NBP, konwersja kredytów walutowych na złote może faktycznie ograniczyć ryzyko systemowe z kredytami walutowymi tylko pod warunkiem wyeliminowania ryzyka prawnego - czyli wykluczenia możliwości dochodzenia dalszych roszczeń, w tym z klauzulami przeliczeniowymi po zawarciu ugody - powiedział Glapiński.
Pod koniec lutego NBP opublikował komunikat, w którym podtrzymał, że ewentualne zaangażowanie banku centralnego w proces konwersji kredytów walutowych na złotowe może nastąpić tylko wtedy, gdy zostaną spełnione warunki określone przez zarząd NBP w komunikacie z 9 lutego 2021 r. W ub. piątek Glapiński wskazał, że dotychczas NBP nie otrzymał jednak żadnych informacji potwierdzających spełnienie sformułowanych warunków. Czytaj też: Glapiński: Problem długu publicznego w Polsce nie występuje w ogóle
ISBnews/KG