Informacje

Barack Obama, fot. PAP/EPA/NED REDWAY
Barack Obama, fot. PAP/EPA/NED REDWAY

Pierwsza taka wizyta od 88 lat. Prezydent USA przyjedzie na Kubę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lutego 2016, 08:10

  • 2
  • Powiększ tekst

Prezydent Barack Obama w marcu pojedzie na Kubę - potwierdziły źródła rządowe w Waszyngtonie. Do przełomowej wizyty w Hawanie dojdzie podczas podróży prezydenta USA do Ameryki Łacińskiej.

Będzie to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na Kubie od 88 lat. W styczniu 1928 roku wyspę odwiedził urzędujący wówczas prezydent John Calvin Coolidge. W 2011 roku na Kubę pojechał były prezydent USA Jimmy Carter.

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. W grudniu 2014 roku prezydenci USA i Kuby, Barack Obama i Raul Castro, ogłosili historyczne ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej.

Przywódcy obu krajów spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz w kwietniu ubiegłego roku w Panamie, na marginesie odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk.

Przed dwoma miesiącami prezydent Obama powiedział w jednym z wywiadów, że ma nadzieję odwiedzić Kubę w 2016 roku, ale tylko pod warunkiem, że "poczynione zostaną wystarczające postępy" w relacjach dwustronnych.

W czwartek Biały Dom oficjalnie poinformuje o wizycie.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze