Informacje

Zmiany w prawie uderzą w e-palaczy. Grozić będzie nawet 500 zł mandatu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 marca 2016, 11:49

  • 5
  • Powiększ tekst

Zmiany, które wprowadzi rząd, uderzą w dużą grupę, bo w Polsce z e-papierosów korzysta już prawie 2 miliony osób. Już niedługo papierosy elektroniczne mają być traktowane jak te zwykłe. A za niedostosowanie się do nowych przepisów grozić będą wysokie kary – zarówno dla palaczy jak i producentów

Obecne prawo do tematu e-papierosów podchodzi wyjątkowo liberalnie. Można je reklamować, sprzedawać przez internet i palić w miejscach publicznych. Ba, większych problemów z nabyciem elektronicznego papierosa nie mają nawet osoby nieletnie. To wszystko ma się jednak zmienić, bowiem rząd pracuje już nad projektem, który pod względem prawnym zrówna e-papierosy ze zwykłymi wyrobami tytoniowymi.

Jakie zmiany rząd szykuje dla konsumentów i producentów e-papierosów?

Przede wszystkim zmieni się podejście do kwestii opisanych w powyższym akapicie, a zatem e-papierosów nie będzie można reklamować w mediach i sprzedawać za pośrednictwem internetu. Z kolei za palenie elektronicznego papierosa w miejscu publicznym będą grozić mandaty – nawet w wysokości 500 złotych. Za złamanie zakazu reklamy kara wyniesie natomiast 200 tys. zł.

Sprzedaż e-papierosów będzie dozwolona wyłącznie w przypadku osób, które mają ukończone 18 lat – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych papierosów i wyrobów tytoniowych. Co za tym idzie, w sklepach pojawią się informacje o następującej treści: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18”.

Zmiany w prawie sięgają jednak znacznie dalej. Rządowy projekt zakłada, że producenci e-papierosów nie będą mogli już sponsorować imprez publicznych. Zostaną również zobowiązani do poinformowania Inspektoratu do spraw Substancji Chemicznych o zamiarze wprowadzenia na rynek nowych produktów.

W tym miejscu warto przypomnieć też o planach wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Ich miłośnicy będą mogli palić je jeszcze tylko przez cztery lata, bowiem zakaz wejdzie w życie w 2020 roku.

MK

Powiązane tematy

Komentarze