Informacje

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Wojskowa rewolucja: MSBS będzie bronią reprezentacyjną

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 marca 2016, 11:37

  • 8
  • Powiększ tekst

Wygląda na to, że Wojsko Polskie wreszcie będzie korzystało z polskiej broni. W Radomiu podpisano kontrakt na dostarczenie naszej armii nowego karabinka reprezentacyjnego. Będzie nim nie byle jaka technologia - super-nowoczesny karabinek MSBS.

tytuł

Karabinek MSBS w wersji standardowej (góra) oraz bullpup (dół), fot. Wikimedia Commons

Karabinek trafi do jednostek reprezentacyjnych WP podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Będzie to pierwszy kontrakt na dostawę karabinków nowej generacji dla Sił Zbrojnych RP.

Kontrakt podpisali Edward Migala, prezes zarządu Fabryki Broni i płk Marek Chojnacki szef Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia. Umowa mówi o 150 karabinkach.

Karabinek MSBS to Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) – programy badawczo-rozwojowe z docelowym wdrożeniem modułowej broni strzeleckiej, które doprowadziły do powstania demonstratorów technologii i prototypów polskiego karabinka automatycznego, opartego na bazie wspólnej komory zamkowej dla układów klasycznego i bezkolbowego. Docelowo broń ta ma zastąpić AKM, AKMS, RPK i uzupełnić karabinek wz. 96 Beryl. Programy związane z MSBS-5,56 są prowadzone w ramach przyszłego polskiego "żołnierza przyszłości" – indywidualnego systemu walki Tytan.

Prezes Fabryki Broni Edward Migal podkreśla, że jest to wydarzenie bez precedensu:

Pierwszy raz w historii Wojska Polskiego Kompania Reprezentacyjna będzie miała polski karabinek. Do tej pory żołnierze używali broni niemieckiej lub radzieckiej.

MSBS należy do najnowocześniejszych karabinków świata. W ubiegłym roku wywołał on prawdziwą furorę na targach Shot Show w Las Vegas. Co ciekawe - zagraniczni odbiorcy mogli zetknąć się z tą bronią też w nietypowym medium, jakim są gry. Karabin MSBS w wersji bullpup "występował" w grze "Call of Duty: Ghosts" z 2013 roku.

Fabryka Broni/ as/

Powiązane tematy

Komentarze