Informacje

fot. Foter.com/Images_of_Money/CC BY
fot. Foter.com/Images_of_Money/CC BY

W 2017 r. jednak nie będzie obniżki podatku VAT?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2016, 16:08

  • 3
  • Powiększ tekst

Nie jest wykluczone, że w roku 2017 nie będzie obniżki stawki VAT do 22 proc., ale będzie np. zmiana wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

Jego zdaniem według obecnych szacunków wydatki mogą w przyszłym roku zwiększyć się o ok. 14 mld zł, co da deficyt rzędu 2,9 proc. PKB.

Podczas poniedziałkowej debaty w PAP na temat unikania podatków Skiba przyznawał, że celem fiskalnym na rok 2017 jest deficyt poniżej 3 proc. PKB.

Mówił, że na przyszły rok zaplanowane są istotne wydatki - program 500 plus, ewentualne obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku, ew. obniżka stawki VAT do 22 proc.

"Rząd będzie musiał się zmierzyć z takim lub innym układem wydatków, w zależności od ostatecznej decyzji" - mówił. "Mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami wydatkowymi i potrzebujemy nadzwyczajnych wpływów" - dodał.

Zdaniem wiceministra finansów uszczelnienia w systemach VAT i CIT czy wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego pozwolą zwiększone wydatki pokryć.

Przypomniał, że w bieżącym roku wydatki na 500 plus to 17 mld zł, co jednak jest możliwe do pokrycia przy zachowaniu deficytu na poziomie 2,6-2,7 proc PKB.

Czytaj także: PiS kończy z wysokimi zarobkami dyrektorów. Zmiany reguł i cięcia pensji w administracji

W roku 2017 wydatki na 500 plus, według Skiby, będą większe o 6 mld zł. Z kolei planowana wstępnie obniżka stawki VAT z 23 do 22 proc. spowoduje obniżenie wpływów podatkowych o około 7,2 mld zł.

W sumie zwiększone o ok. 14 mld zł wydatki budżetu pozwolą jednak, przekonywał Skiba, na deficyt 2,9 proc. PKB.

Ostateczna wielkość deficytu będzie zależeć od tego, czy decyzja o obniżce stawki VAT zostanie potwierdzona.

"Może być tak, że np. nie ma obniżki stawki VAT, a jest np. podwyższenie kwoty wolnej, jest jakaś forma zmiany wieku emerytalnego" - przyznał wiceminister finansów. "To są takie puzzle, w których jedna rzecz jest kosztem drugiej" - tłumaczył.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze