Informacje

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent Duda: Brexit to zła wiadomość dla Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 czerwca 2016, 09:34

    Aktualizacja: 29 czerwca 2016, 09:57

  • 5
  • Powiększ tekst

Unia Europejska potrzebuje Wielkiej Brytanii jako partnera gospodarczego, ale też sama Wielka Brytania potrzebuje Unii - ocenił prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że Brexit to zła wiadomość dla Polski.

Prezydent w wywiadzie dla Onet.pl, opublikowanym we wtorek, na pytanie, czy był zaskoczony wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii, odparł: "Wynik był zaskakujący może w tym sensie, że jednak wszyscy gdzieś w głębi duszy wierzyliśmy, że do tego nie dojdzie, że jednak Brytyjczycy nie powiedzą +nie+ Unii Europejskiej. I pod tym względem wynik był więc zaskakujący".

"Myślę, że nawet to, że wyniki ostatnich sondaży wskazywały na to, jaki będzie wynik tego referendum, to jednak wszyscy wierzyli, że zagrają takie elementy jak frekwencja, że jednak będzie jakaś mobilizacja tej części prounijnej" - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, taki kryzys nie jest potrzebny Unii. "On będzie (..) być może największym wstrząsem, jaki Unia w ogóle do tej pory przeżyła" - dodał.

Andrzej Duda ocenił, że Brexit "to zła wiadomość dla Polski". "Wielki podmiot zmierza w kierunku opuszczenia Unii Europejskiej" - zauważył. "Jest to wstrząs, bo to jest wielka gospodarka, bo to jest wielkie państwo, bo to także nasz strategiczny partner" - dodał prezydent.

Czytaj także: Kaczyński: chcemy, by Wielka Brytania wróciła do Unii. Jest jednak warunek

Wyraził on przekonanie, że współpraca gospodarcza z Wielka Brytanią będzie utrzymana. "W jaki sposób by nie układać tych relacji między Unią a Wielką Brytanią, zakładając że ona opuści Unię Europejską, to na pewno będzie porozumienie o współpracy gospodarczej. Unia potrzebuje Wielkiej Brytanii, potrzebuje jej jako partnera gospodarczego. I Wielka Brytania też potrzebuje Unii Europejskiej jako partnera gospodarczego" - tłumaczył Duda. Jego zdaniem, będzie czynione wszystko, aby te więzi gospodarcze były jak największe.

"Pamiętajmy, że to nie jest tak, że Unia Europejska jest jedyną wspólnotą, w ramach której my jesteśmy z Wielką Brytanią. Mamy oczywiście NATO. (...) Mówienie tutaj o tym, że kończy się jakieś strategiczne partnerstwo pomiędzy Polską a Wielką Brytanią - ja uważam - że absolutnie nie" - przekonywał prezydent.

Według niego, UE wraz z Wielką Brytanią powinny podjąć "spokojną refleksję nad przyszłością Unii Europejskiej". "Nie należy tutaj podejmować żadnych pochopnych decyzji. To wymaga dyskusji, a już na pewno nie powinno być takiej sytuacji, że będą podejmowane decyzje wbrew społeczeństwom" - podkreślił.

W ocenie prezydenta UE powinna wrócić do korzeni. "Absolutnie jestem zwolennikiem integracji tej, która buduje wspólny rynek, czyli tej, która wzmacnia Europę, a w efekcie także i Polskę, w sensie gospodarczym" - stwierdził.

"Uważam, że pomysłem na Unię jest ograniczenie tej warstwy ideologicznej i ograniczenie systemu zakazowo-nakazowego. Rzeczy, wobec których my jako Polacy także się sprzeciwiamy" - mówił Duda. Zwrócił uwagę na kwestię rezygnacji Polski z węgla, "co Unia Europejska próbuje wymusić".

"Jeśli Unia ma być rzeczywiście forum współdziałania państw demokratycznych, to sama w sobie musi być również demokratyczna. W moim przekonaniu oznacza to, że największą władzę powinien mieć Parlament Europejski, bo to on jest demokratycznie wybierany. On jest wybierany przez społeczeństwa, to tam jest rzeczywiście wyrażana wola przedstawicieli wybranych przez europejskie narody" - podkreślił Duda.

"Jestem zwolennikiem Europy ojczyzn, czyli jak niektórzy mówią Europy państw narodowych, a nie Unii Europejskiej, jako takiego tworu, w którym państwa się roztopią i przestaną istnieć" - dodał.

Prezydent Duda wskazał też, że jest zwolennikiem dalszej współpracy gospodarczej w ramach UE przy pozostawieniu czterech swobód: przepływu osób, usług, kapitału oraz towarów. "To jest to, co buduje gospodarczy potencjał Europy" - podkreślił.

"Jestem zwolennikiem Europy ojczyzn. Oczywiście dyskusja na ten temat będzie trwała, ale chciałbym, aby jedna rzecz była zdecydowanie realizowana: jesteśmy Unią Europejską równych państw, cały czas 28, bo Wielka Brytania jeszcze z UE nie wyszła" - dodał Andrzej Duda.

(PAP)

Zobacz: UE daje czas Londynowi na realizację Brexitu

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze