Informacje

fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

ŚDM: Ile zarobi Kraków?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2016, 12:15

    Aktualizacja: 29 lipca 2016, 12:25

  • 5
  • Powiększ tekst

Wciąż trwają Światowe Dni Młodzieży, jednak to wydarzenie jest nie tylko przeżyciem duchowym, ale ma również znaczenie dla gospodarki.

Światowe Dni Młodzieży według szacunków money.pl mają kosztować nawet 200 mln złotych, z czego jedną trzecią kwoty pokrywa budżet miasta Krakowa. ŚDM jednak nie będzie imprezą przynoszącą straty - pielgrzymi z zagranicy mają zostawić w Polsce nawet pół miliarda złotych.

Od pierwszego lipca zarejestrowano 562 640 osób z 187 krajów. A to tylko liczby podane przez samych organizatorów - wielu pielgrzymów bowiem rejestruje się już na miejscu, tuż przed uroczystościami. Rzecznik prasowa Dni, Dorota Abdelmoula podejmuje się oszacowania realnej liczby pielgrzymów:

Żeby spróbować oszacować liczbę pielgrzymów obecnych podczas wydarzenia, trzeba liczbę zarejestrowanych osób pomnożyć przez trzy, a czasem nawet i więcej.

Wciąż nie znamy z kolei oficjalnych kosztów Dni. Kardynał Stanisław Dziwisz, pytany o nie, apeluje o cierpliwość i zapowiada podanie tych liczb do wiadomości publicznej już po wydarzeniu. Można jednak sięgnąć do już dostępnych danych z przeszłości Światowych Dni Młodzieży. Hiszpanie wydali na organizację Dni w 2011 roku 50 mln euro. Z kolei Dni w Sydney to kwota 250 mln złotych.

Sam komitet organizacyjny wskazuje, że pakiety pielgrzyma na ŚDM wykupiło 400 tys. osób, co przy cenie 50 - 60 euro za pakiet daje kwotę ponad 20 mln euro przychodu.

Są też inne szacunki. Samych pielgrzymów ma być ostatecznie nawet 1,5 miliona. Jedna trzecia tej liczby to cudzoziemcy. Według danych krakowskich urzędników zazwyczaj odwiedzający miasto turyści wydają średnio 935 złotych (według danych ratusza za 2015 rok). Z kolei organizatorzy ŚDM wyliczają, że kwota, jaką wydadzą pielgrzymi, wyniesie 250 euro w przeliczeniu na jednego pielgrzyma zagranicznego. Tym samym przy założeniu, że turystów zagranicznych będzie ok. 500 tys., zostawią oni niemal pół miliarda złotych. Polacy wydadzą mniej, bo około 270 złotych. To da dodatkowe 270 mln złotych.

money.pl/ RMF.fm/ as/

Powiązane tematy

Komentarze