III Forum Morskie Radia Gdańsk: Gala finałowa i nagrody
Podczas finałowej gali III Forum Morskiego Radia Gdańsk podsumowano poprzednie dni jak również wręczono nagrody Statek Roku i Żagiel Roku.
Jak wskazał w liście skierowanym do Forum Morskiego premier Mateusz Morawiecki: „To wydarzenie, które na stałe wpisało się do pomorskiego kalendarza”.
Istotnie, Forum Morskie jest już stałym punktem na mapie ważnych, gospodarczych wydarzeń Trójmiasta.
Jak wskazał dr Adam Chmielecki, prezes zarządu i redaktor naczelny Radia Gdańsk:
Dziś podsumowujemy trzecie już Forum Morskie Radia Gdańsk. Te trzy lata pokazały, jak nasze wydarzenie się zmienia i ewoluuje. To już nie jest wydarzenie tylko o charakterze regionalnym, ale ponadregionalnym. Nie mówimy tylko o tym, co dzieje się w trójmiejskich portach i stoczniach, chociaż to samo w sobie ma duże znaczenie ogólnopolskie. Mówimy także o tym, co się dzieje w porcie w Elblągu i w porcie Szczecin-Świnoujście. Te trzy lata pokazały też, jak zmienia się gospodarka i branża morska. Ten zakres spraw, które określamy terminem „morski” stale się rozszerza. To już nie jest tylko produkcja, gospodarka, rozwój gospodarczy. To jest także rozwój społeczny, ekologia, energetyka, bezpieczeństwo energetyczne i militarne, czy wręcz kwestie suwerenności Polski. Przykładem jest działalność portów trójmiejskich. One już nie są tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale też można powiedzieć, że ratują gospodarkę ukraińską. To już nie są tylko huby transportowe i okna na świat dla Polski, ale to są huby dla Ukrainy, dla całego wolnego świata, który walczy ze skutkami agresji Rosji na Ukrainę. To pokazuje też przykład przekopu Mierzei Wiślanej, czyli zakończonej sukcesem tej dużej strategicznej inwestycji. Tu mogę zdradzić, że wszystkie osoby i instytucje, które były zaangażowane w sukces tej inwestycji, dzisiaj nagrodzimy. W tym kontekście bardzo się cieszę, że liczba osób, instytucji i podmiotów gospodarczych, które są zaangażowane w, szeroko rozumianą, branżę morską, cały czas rośnie. Chcę państwa zapewnić, że tak, jak my możemy na Was liczyć, jak chociażby w ramach III Forum Morskiego Radia Gdańsk, tak państwo też możecie na nas liczyć. Tematyka morska, szeroko rozumiana, będzie nadal dominowała na naszej antenie. Będziemy o tym mówili, popularyzowali i analizowali. To jest nasz wkład w rozwój gospodarki morskiej, w rozwój Polski morskiej
Podczas finałowej gali przyznano także nagrody.
Statek Roku i Żagiel Roku to nagrody dla jednostek i osobistości szczególnie zasłużonych dla polskiego morza, gospodarki morskiej i bezpieczeństwa.
Statkiem Roku został statek pożarniczy Strażak-28. Z rąk dra Adama Chmieleckiego, prezesa Radia Gdańsk, nagrodę dlań odebrał Dariusz Jaguszewski, prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding S.A
Jak mówił Jaguszewski:
To już jest trzecia nagroda „Statku Roku”, którą otrzymała nasza stocznia Remontowa Shipbuilding. Mogę kolokwialnie powiedzieć, że nie odpuszczamy, skorzystamy z każdej innej okazji, żeby ponownie się z państwem tutaj, w tym gronie spotkać. Dziękuję!
Z kolei Żagiel Roku otrzymał kapitan Wiesław Piotrzkowski. Kapitan żeglugi wielkiej i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. W imieniu kapitana nagrodę odebrał Piotr Gawron, zastępca dyrektora Urzędu ds. Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Gdyni.
Jest mi niezwykle miło odbierać w imieniu dyrektora Piotrzkowskiego tak ważną i cenną nagrodę – powiedział Piotr Gawron, odbierając nagrodę. Odczytał też list dyrektora, adresowany do organizatorów i uczestników III Forum morskiego Radia Gdańsk.
Kolejny Żagiel Roku otrzymał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Ten zasłuzony polityk był, między innymi, inicjatorem przekopu Mierzei Wiślanej. Minister skierował do uczestników Forum specjalny list:
Szanowni państwo, jestem zaszczycony i pragnę przekazać serdeczne podziękowania za obdarzenie mnie tak wymowną nagrodą, jaką jest „Żagiel Roku Radia Gdańsk 2023″. Tegoroczna edycja Forum Morskiego została poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu Polski oraz szczególnie kluczowemu w mojej ocenie tematowi, rozwojowi morskich farm wiatrowych w basenie Morza Bałtyckiego. Jest to niezwykle ważny aspekt, zważywszy na sytuację za naszą wschodnią granicą. Podejmowanie działań zmierzających do zabezpieczenia stabilności rodzimego przemysłu oraz niezależności energetycznej naszej ojczyzny, powinno być priorytetem. Z tej przyczyny należy wspomnieć o uruchomionym w ubiegłym roku rurociągu Baltic Pipe. Ponadto również w zeszłym roku oddaliśmy do użytku kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W najbliższych dniach zostanie uruchomiony kolejny etap z mostem obrotowym w Nowakowie. Są to niezwykłe inwestycje w skali kraju, ale przede wszystkim mające służyć lokalnym społecznościom. Dziś już wiemy, że projekty, tak bombardowane negatywnymi opiniami oponentów, mojej wizji polityki morskiej, są czynnikiem budującym naszą państwową niezależność energetyczną od Rosji. Moją drogę życiową związałem z gospodarką morską i wodną, są to dziedziny niezwykle bliskie mojemu sercu, dlatego z ogromną wdzięcznością i pokorą przyjmuję tę znamienitą nagrodę. Jednocześnie jestem zbudowany, że Radio Gdańsk, poprzez inicjatywę Forum Morskiego, przyczynia się do budowania dobrej płaszczyzny współpracy pomiędzy wszystkimi sektorami skupionymi wokół gospodarki morskiej oraz bezpieczeństwa energetycznego. Raz jeszcze serdecznie dziękuję i życzę nam wszystkim relatywnie szybkich, przynoszących korzyści dla całej Polski, efektów działań na rzecz zielonej energii i suwerenności energetycznej
Gala zakończyła się uroczystym koncertem.
III Forum Morskie Radia Gdańsk gromadziło polityków, ekspertów i menadżerów, którzy analizowali rozmaite aspekty gospodarki morskiej, transportu i bezpieczeństwa. Ta trwająca dwa dni impreza organizowana jest przez Radio Gdańsk.
Więcej o III Forum Morskim Radia Gdańsk można przeczytać na stronie: https://radiogdansk.pl/
CZYTAJ O BUNCIE „WAGNERA”: