Informacje

Fot. Szater/CC BY-SA 3.0
Fot. Szater/CC BY-SA 3.0

CBA zawiadamia prokuraturę po kontroli na lotnisku w Lublinie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 sierpnia 2016, 14:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Portu Lotniczego Lublin złożyło do prokuratury w Lublinie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według kontroli CBA na skutek działań prezesa lotnisko straciło 800 tys. euro.

"Według ustaleń agentów CBA nieprawidłowości skutkują wyrządzeniem szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - 800 000 euro i dotyczą umowy z rumuńskim przewoźnikiem" - poinformował w poniedziałek Wydział Komunikacji Społecznej CBA w komunikacie prasowym.

"Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury. Po zapoznaniu się z nim prokurator podejmie decyzję, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie" - powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Sprawa dotyczy umowy zawartej w marcu 2014 r. przez Port Lotniczy Lublin SA z przewoźnikiem z Rumunii.

"Ustalenia kontrolerów z CBA wskazują, że nieuregulowanie w terminie przez PLL SA niewielkich należności wynikających z rozliczeń (ok. 4000 Euro) skutkowało zatrzymaniem przez rumuńską spółkę i nieoddaniem lotnisku aż 100 razy większej kwoty wpłaconej przez port lotniczy na poczet kompensat rozliczeń - czyli kaucji w wysokości aż 400 000 Euro. Taką zawarto umowę i znalazły się w niej zapisy umożliwiające takie właśnie działanie rumuńskiego przedsiębiorstwa" - podało CBA.

Według CBA Port Lotniczy Lublin sfinansował też działania promocyjne na rzecz podmiotów trzecich płacąc za to 400 tys. euro. Spółka - jak ustalili agenci CBA - wpłaciła te pieniądze z własnego budżetu na konto rumuńskiej firmy i w ten sposób sfinansowała zawartą umowę promocyjną.

"Pieniądze na promocję powinny pochodzić całkowicie i wyłącznie od prywatnych partnerów handlowych Portu Lotniczego Lublin SA oraz sponsorów, takich jak centra SPA, touroperatorzy, itp. - promocja i reklama miała dotyczyć właśnie ich" - podało CBA.

Zawiadomienie jest efektem kontroli CBA przeprowadzonej w Porcie Lotniczym Lublin, dotyczącej "procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem" w latach 2014 - 2016.

Rzecznik prasowy Portu Piotr Jankowski powiedział PAP, że zarząd spółki nie komentuje tej sprawy.

Port Lotniczy Lublin, oddany do użytku w grudniu 2012 r., powstał w podlubelskim Świdniku. Budowa lotniska kosztowała 476 mln zł, z czego 144,5 mln zł pokryła dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Liczba pasażerów odprawionych na tym lotnisku systematycznie rośnie - w 2015 r. było ich o ok. 40 proc. więcej niż rok wcześniej; w lipcu tego roku odprawiono tu ponad 39 tys. pasażerów, co jest wynikiem rekordowym (w lipcu 2015 r. było to niespełna 28 tys. osób). Władze lotniska spodziewają się dalszego wzrostu ruchu pasażerskiego i planują rozbudowę terminala.

(PAP)

>> Czytaj również: Prokuratorzy będą skuteczniej zwalczać pożyczki lichwiarskie

Powiązane tematy

Komentarze