Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polscy eksporterzy potrzebują wsparcia - chcą podbić rynki egzotyczne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 listopada 2016, 07:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Państwo deklaruje swoją pomoc eksporterom, a wsparcie jest potrzebne w ekspansji, zwłaszcza w egzotycznych kierunkach – takich jak rynki afrykańskie, bliskowschodnie czy azjatyckie.

By znaleźć się na rynku eksporterów i móc się rozwijać, należy posiadać produkt najwyższej jakości. Musi on być lepszy od oferty z krajów Unii Europejskiej, ze względu na nieznajomość naszych producentów. Wyparcie konkurencji z państw zachodnich UE może nastąpić poprzez atrakcyjną cenę i wysoką jakość.

– Systematycznie co roku rozwijamy nasz eksport i zdobywamy nowe rynki – powiedział Czesław Cieślak, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole – Przeszkodą dla nas są zatory finansowe i nieznajomość obcych rynków czy partnerów. Eksport obecnie najczęściej realizowany jest w formie przedpłat, ponieważ brakuje rozwiniętej sieci bankowej, a żadna z firm ubezpieczeniowych nie zabezpiecza jeszcze eksportu na takie egzotyczne rynki, jak głęboka Afryka i bardzo daleka Azja. Chciałbym znaleźć firmę, która zagwarantuje nam ubezpieczenie eksportu OSM i zmniejszy ryzyko całkowitej utraty produktu w przypadku sprzedaży do egzotycznego państwa i odbiorcy. Jak na razie nikt w Polsce nie jest w stanie zaoferować takiego kredytu ubezpieczeniowego. Musiałby być on atrakcyjny finansowo, nie przekraczając 2-3% wartości produktu. W przeciwnym razie cały zysk zostanie zabrany przez firmę ubezpieczeniową. Są dwie metody rozwiązania tej sytuacji. Pierwszą z nich jest porozumienie dotyczące gwarancji eksportowych pomiędzy Rządem Polskim, a rządem kraju w którym chcemy rozwinąć eksport. Druga metoda jest uzależniona od prężnej działalności firm ubezpieczeniowych – w tym Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych – aby pojawiła się oferta zabezpieczenia eksportu w egzotyczne kierunki – podkreśla Cieślak.

eNewsroom/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze