Informacje

Kaczyński w Toruniu: Bez państwa nie ma własności

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lutego 2017, 15:02

  • 8
  • Powiększ tekst

W Toruniu odbyła się konferencja gospodarcza "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę". W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu politycy i szefowie dużych spółek mówili o wizji gospodarki, którą chce zrealizować rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Gospodarz konferencji o. Tadeusz Rydzyk powitał uczestników, a szczególnie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

tytuł

Trzeba wiedzieć kto jest kto, co jest kto i prawdę trzeba zawsze głosić. W Polsce by tej nadziei, która jest, nie byłoby też, gdyby nie pan prezes Kaczyński

– mówił ojciec Tadeusz Rydzyk.

Pierwszy w debacie o odpowiedzialności przedsiębiorców za kraj zabrał Jarosław Kaczyński. Mówił on m.in. o tym, że państwo jest gwarantem własności. Ono również dba o to, aby istniała swobodna wymiana handlowa.

tytuł

Czy rynek może istnieć bez państwa? Nie. Państwo musi zagwarantować bezpieczeństwo tych, którzy na rynku funkcjonują. Musi istnieć poziom bezpieczeństwa socjalnego, poziom bezpieczeństwa osobistego i coś, co można określić jako zdolność do działań antykryzysowych

– mówił prezes PiS.

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił plany rządu, mające na celu zlikwidować podział Polski na lepszą i gorszą.

tytuł

Jest dla nas rzeczą absolutnie kluczową, żebyśmy doprowadzili do bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Na to kładziemy nacisk zarówno w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak również dajemy temu wyraz tym, czym państwo może dać wyraz najbardziej konkretnie, a mianowicie właśnie w przeznaczeniu części naszego budżetu, alokacji większej części naszego budżetu niż nasi poprzednicy przez poprzednie 25-26 lat do tych powiatów, do tych gmin, które najmocniej potrzebują rozwoju gospodarczego

– powiedział Morawiecki, który miał swoje wystąpienie na temat: "Polityka rozwoju - koniec z podziałem na Polskę A i Polskę B".

Czytaj więcej Morawiecki: Kluczowy jest dla nas zrównoważony rozwój

Z kolei Henryk Kowalczyk zapowiedział koniec wyprzedaży majątku państwowego.

tytuł

Rząd PiS nie będzie prywatyzować firm państwowych; zamiast sprzedawać zakłady, będzie odbudowywał majątek

– powiedział w sobotę minister Henryk Kowalczyk na konferencji "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę" w Toruniu. Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów podkreślił, że w czasie intensywnej prywatyzacji sprzedawane były naturalne monopole, które nie powinny być prywatyzowane. Wskazał, że proces zaczęto od sektora bankowego, a później prywatyzowano też górnictwo, energetykę, telekomunikację, przemysł celulozowy i chemiczny, a także sektor przetwórstwa spożywczego.

Czytaj więcej Kowalczyk: Będziemy odbudowywać majątek państwowy

W konferencji wzięli udział także szefowie spółek Skarbu Państwa. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, mówił o szansach, jakie przed przedsiębiorcami stwarza plan Morawieckiego.

Czytaj Jagiełło: Plan Morawieckiego to szansa i wyzwanie dla przedsiębiorców

Andrzej Jaworski, wiceprezes PZU, z kolei zwrócił uwagę, że Polska nie może być państwem służącym wyłącznie elitom.

Czytaj Jaworski: Państwo musi być dla wszystkich

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze