Informacje

Prokuratura zajęła się atakiem hakerów na KNF i polskie banki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2017, 15:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi postępowanie sprawdzające ws. cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowe - poinformowała prokurator Magdalena Sowa.

Sprawę początkowo badała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powiadomiona przez KNF. Materiały zostały przekazane warszawskiej prokuraturze okręgowej. Jak dodał prokurator sprawa jest badana w kierunku art. 267 Kk, zgodnie z którym, "kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W ubiegły piątek Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że w Urzędzie KNF "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl". Strona internetowa komisji była nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazywał się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".

Pojawiły się też informacje, że hakerzy zaatakowali kilka banków.

Pisaliśmy o tym Czy mieliśmy zmasowany cyberatak na sektor finansowy I jeszcze KNF potwierdza, że padła ofiarą ataku hakerów

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze