Informacje

Resort finansów zakłada zwiększanie kwoty wolnej od podatku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 kwietnia 2017, 14:04

  • 5
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Finansów uwzględniło w projekcie aktualizacji programu konwergencji podwyższenie kwoty wolnej od podatku w kolejnych latach, poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba. Dokument nie odnosi się jednak do kwestii ewentualnego obniżenia podatku VAT, dodał.

Kwota wolna od podatku powinna rosnąć i to zostało zapisane w programie konwergencji. Nie ma natomiast decyzji dotyczącej stawki VAT, stąd nie zostało to zawarte w tym dokumencie - powiedział Skiba podczas konferencji prasowej.

Według niego, w dokumencie w części dotyczącej ryzyk zostały zapisane informacje odnoszące się do Brexitu i ewentualnego wpływu tego procesu na nasz kraj.

Nie widzimy jeszcze na razie przyspieszenia w wynagrodzeniach. One rosną, ale nie powyżej wydajności w gospodarce. Jeśli by one były wyższe od wydajności, to byłyby kłopoty z konkurencyjnością gospodarki - zauważył także wiceminister.

W programie konwergencji resort założył, że przeciętne stopa bezrobocia (BAEL) spadnie do 4,0 proc. w 2020 r. z 6,2 proc. w 2016 r. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrośnie (nominalnie) o 5,3 proc. r/r w 2020 r. wobec 3,6 proc. wzrostu w 2016 r.

Czytaj także: Deficyt sektora „general government” to 2,9 proc. PKB w 2017, 2,5 proc. PKB w 2018

Na podst. ISBNews

Powiązane tematy

Komentarze