Informacje

Standard&Poor’s nie zmienił polskiego raitngu

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano · 21 kwietnia 2017, 18:02

  • 0
  • Tagi: finanse rating rating Polski Standard & Poor's wiarygodność finansowa
  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa Standard&Poor’s nie zmieniła ratingu Polski – nadal ocena wynosi BBB+ dla krótkoterminowego zadłużenia w walucie obcej i A- dla krótkiego długu w złotych. S&P doceniła wprawdzie przyspieszenie gospodarki, ale nadal obawia się wzrostu wydatków rządowych

Pogłoski o tym, że Standard&Poors’s przy okazji aktualizacji ratingu Polski dokona podwyżki swojej oceny, się nie sprawdziły. Agencja pozostawiła rating na niezmienionym poziomie.

Obecna ocena to BBB+/A-2 dla długu w obcej walucie (odpowiednio krótko- i długoterminowego) oraz A-/A-2 dla zadłużenia w złotym (również krótko- i długoterminowego). Nie zmieniła się także perspektywa ratingu.

Agencja przyznała, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego sprawia, że ryzyko zapaści finansów publicznych wskutek zwiększonych wydatków socjalnych i skrócenia wieku emerytalnego wyraźnie spadło. S&P zwrócił też uwagę na utrzymującą się niepewność polityczną.

Jednak uznała, że w nieco dłuższym terminie, czyli ok. 2 lat, ten wzrost wydatków może pogorszyć stan finansów publicznych, zwłaszcza kiedy gospodarka przestanie przyspieszać.

Komentarze