Informacje

EBC nie zmienił poziomu stóp proc., zrezygnował z możliwości ich obniżki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 czerwca 2017, 14:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe oraz program skupu aktywów bez zmian - wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie EBC zrezygnował z możliwości dalszego cięcia stóp procentowych.

Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Tallinie, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. - napisano w komunikacie. **

Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto mają być prowadzone na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu - dodano.

EBC zmodyfikował forward guidance dla stóp procentowych.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto - napisano w komunikacie.

Poprzednio Rada oczekiwała, że "stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres".

Rada Prezesów nie zrezygnowała z możliwości zwiększenia skali programu skupu aktywów.

Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia - napisano w komunikacie.

W komunikacie poinformowano również, że równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów.

Na godz. 14.30 zaplanowano konferencję prasową prezesa EBC Mario Draghiego, na której zostaną podane nowe projekcje makroekonomiczne EBC.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze