Informacje

GPW planuje uruchomienie elektronicznej platformy dla towarów rolnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2017, 14:54

  • 1
  • Powiększ tekst

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) planuje wejście na rynek rolny poprzez uruchomienie krajowej platformy żywnościowej, podała GPW. W pierwszej kolejności planowane jest wprowadzenie instrumentów opartych o ceny pszenicy.

Celem projektu jest zbudowanie elektronicznej platformy obrotu instrumentami opartymi o różne towary rolne. W pierwszej kolejności planowane jest wprowadzenie instrumentów opartych o ceny pszenicy zwyczajnej. Wybór podyktowany jest masowością produktu w Polsce (produkcja na poziomie ok. 11 mln ton rocznie) i relatywnie dobrymi możliwościami standaryzacji - czytamy w prezentacji.

Koordynatorem projektu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), które powołało grupę roboczą - w jej skład wchodzą przedstawiciele departamentu rynków rolnych w MRiRW, Agencji Rynku Rolnego, Komisji Nadzoru Finansowego i grupy kapitałowej GPW, podano także.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze