Informacje

Wnioski na cztery projekty kolejowe za ponad 3 mld zł pozytywnie ocenione przez KE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 czerwca 2017, 16:55

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska pozytywnie oceniła cztery wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych złożone w ramach III naboru CEF, w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Unijne wsparcie dla PLK na ten cel wynosi ponad 3 mld zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Instrument CEF (ang. Connecting Europe Facility), czyli "Łącząc Europę" wspiera rozwój trzech obszarów - sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Realizacja wybranych do dofinansowania projektów pozwoli pasażerom szybciej podróżować po zmodernizowanych liniach kolejowych i korzystać z nowych, komfortowych peronów. Wzrośnie też bezpieczeństwo ruchu kolejowego m.in. dzięki nowoczesnym urządzeniom sterowania, budowie wiaduktów i pracom na przejazdach kolejowo-drogowych - napisano w komunikacie PLK.

Zrealizowane inwestycje zwiększą prędkości i przepustowość ważnych szlaków kolejowych.

PLK są największym beneficjentem środków CEF. W ramach trzech naborów 21 inwestycji otrzymało łącznie 17,5 mld zł wsparcia.

Pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską projekty w ramach III konkursu wpłyną na przywrócenie kolei należnego miejsca w systemie komunikacyjnym kraju. Zwiększy się standard podróży i bezpieczeństwo na trasach regionalnych oraz polepszą się warunki dla przewozu towarów – powiedział cytowany w komunikacie Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Inwestycje, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską to "Prace na linii E75 na odcinku Białystok-Suwałki-Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok-Ełk". Wartość projektu 398 mln euro, w tym 338,3 mln euro stanowi planowane dofinansowanie.

Kolejny projekt to "Zabudowa ERTMS/ETCS na liniach sieci bazowej TEN-T". Wartość projektu 344,7 mln euro w tym 293 mln euro stanowi planowane dofinansowanie z unijnych środków.

Trzeci projekt dotyczy prac na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn Koźle-Opole Zachodnie. Jego wartość to 142,4 mln euro, w tym 90 mln euro stanowi planowane dofinansowanie.

Ostatnim projektem, który KE zgodziła się dofinansować dotyczy prac na linii kolejowej E 65 na odc. Będzin-Katowice-Tychy-Czechowice Dziedzice-Zebrzydowice. Wartość projektu to 111,7 mln euro, w tym 95 mln euro stanowi dofinansowanie.

Komisja Europejska po raz trzeci pozytywnie rozpatrzyła złożone przez PLK projekty. W ramach pierwszego konkursu CEF spółka otrzymała ponad 7,5 mld zł dotacji na realizację siedmiu projektów kolejowych. W ramach drugiego naboru CEF Polskie Linie Kolejowe otrzymały unijne wsparcie w wysokości 7 mld zł na realizację 10 projektów.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze