Informacje

Dodatkowe punkty przy dofinansowaniu dróg dla samorządów z niższymi dochodami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 sierpnia 2017, 16:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Dodatkowe punkty podczas oceny wniosków o dofinansowanie dostaną inwestycje samorządów o dochodach niższych niż średnia w województwie. Więcej punktów otrzymają też inwestycje w miejscach, gdzie wysokie jest ryzyko wypadku drogowego - poinformował resort infrastruktury.

Jak wyjaśnia resort chodzi o drogi samorządowe dofinansowywane z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Promowanie poprawy bezpieczeństwa ma się odbywać dzięki dodaniu nowego kryterium "Bezpieczeństwo ruchu drogowego".

Zmiany w ocenie wniosków o dofinansowanie samorządowych dróg wprowadza nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych, która weszła w życie 3 sierpnia 2017 r.

Jej podstawowym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach gminnych i powiatowych oraz wyrównywanie dysproporcji rozwojowych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom jest dla wielu samorządów bardzo trudne. Podstawowym ograniczeniem są niewystarczające środki, jakimi na ten cel dysponują powiaty i gminy. Dlatego, we współpracy z przedstawicielami samorządów, wypracowaliśmy zmiany, które pozwolą na lepsze wykorzystanie dofinansowania z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej - powiedział, cytowany w komunikacie resortu, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Jak podaje resort, zmieni się także punktacja podczas oceny kryterium sieciowego. Preferowane będą zadania eliminujące wykluczenie komunikacyjne. Więcej punktów będzie można uzyskać w ramach kryterium obsługowego - większe wsparcie będzie przyznawane zadaniom istotnym z punktu widzenia wpływu na poprawę dostępności komunikacyjnej, w szczególności instytucji publicznych i podmiotów świadczących usługi publiczne.

Nowe kryteria oceny składanych przez samorządy wniosków będą obowiązywały podczas najbliższego naboru na 2018 rok, który został zaplanowany od 1 do 15 września 2017 r.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze