Informacje

autor: T-Mobile
autor: T-Mobile

Kazimierz Dolny będzie smart dzięki T-Mobile

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 czerwca 2018, 12:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Andres Maierhofer prezes T-Mobile Polska i Andrzej Pisula burmistrz Kazimierza Dolnego podpisali porozumienie na mocy, którego miasto zyska szereg nowoczesnych rozwiązań dzięki, którym ma być oszczędniej i nowocześniej czyli po prostu smart. To pierwszy tak zaawansowany technologicznie projekt w Polsce.

Jak informuje operator, celem współpracy między Kazimierzem Dolnym, a T-Mobile jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych w mieście, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także pozwalających na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City. Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce - powiedział Andreas Maierhofer prezes T-Mobile Polska.

I dodaje, już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji.

W połowie 2019 r. mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać z  trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ponad 40 punktów sieci Wi-Fi hot spot. Zainstalowane będą też dwie stacje monitoringu jakości powietrza. T – Mobile dostarczy ponadto 60 rowerów i pojazdów elektrycznych.

Miasto skorzysta też na inteligentnym oświetleniu ulicznym, co ma dać wymierne korzyści w postaci oszczędności. W Kazimierzu zainstalowane bowiem będzie 500 inteligentnych latarni oraz systemy ułatwiające poruszanie się po mieście turystom ( tablice informacyjne czy system pomagający za pomocą specjalnej aplikacji wyszukać najbliższe wolne miejsce parkingowe). Dodatkowo projekt zakłada zintegrowanie z systemem Smart City aplikacji miejskiej, która ułatwi korzystanie z atrakcji turystycznych. T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

Kazimierz Dolny to 4 tys. mieszkańców i ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku. Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów, a także pozwolą na oszczędności w budżecie. – komentuje Andrzej Pisula burmistrz Kazimierza Dolnego. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto nie tracąc swojego spójnego historycznego wylądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce. – dodaje.

Maiehofer podkreśla, że  projekt Smart City w Kazimierzu Dolnym to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile.

Chcemy w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają w nas partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności. – twierdzi prezes T-Mobile.

Spółka nie podała kosztów inwestycji oraz planów co do rozwijania tego typu projektów w innych polskich miastach. Wiadomo jedynie, że ponosi całość kosztów inwestycji.

Kazimierz Dolny jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Polsce , które przyciąga turystów przede wszystkim fantastyczną architekturą i wspaniałymi widokami. Projekt realizowany jest z miastem i dla miasta, dlatego na każdym etapie będzie on konsultowany z konserwatorem zabytków.

Powiązane tematy

Komentarze