Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

PILNE: 23 proc. VAT do 2016 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 30 sierpnia 2013
  • 08:21
  • 4
  • Tagi: finanse VAT
  • Powiększ tekst

Telewizyjna "Panorama" podała, że resort finansów zdecydował o utrzymaniu stawki podatku VAT w wysokości 23 proc. do końca 2016 roku.

Resort finansów zakłada utrzymanie stawek podatku VAT na obecnym poziomie do końca 2016 r. - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W uzasadnieniu do projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego czytamy, że przyjęta przez rząd pod koniec kwietnia br. Aktualizacja Programu Konwergencji na rok 2013 oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016 zakładają utrzymanie w latach 2014-2016 aktualnych stawek VAT. Co oznacza, że podstawowa stawka tego podatku nadal będzie wynosić 23 proc. Pierwotnie obniżka VAT miała nastąpić w 2014 r.

"Spowodowane to zostało koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczających wzrost polskiej gospodarki" - wskazano.

"Powyższe skutkuje koniecznością stosownego dostosowania przepisów ustawy o VAT, przewidujących obniżenie z dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązujących obecnie stawek podatku VAT o 1 pkt. procentowy" - dodano.

W uzasadnieniu wskazano też, że utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie do 2016 r. oraz podejmowane działania po stronie wydatkowej budżetu państwa powoduje, iż nie ma potrzeby utrzymywania w ustawie o VAT mechanizmu warunkującego podwyżki stawek tego podatku w przypadku, gdy relacja długu do PKB przekroczy 55 proc. "Proponuje się zatem, aby istniejący jeszcze dla 2013 roku taki mechanizm usunąć" - czytamy.

Dodano, że usunięcie tego mechanizmu wymaga wprowadzenia zmian również w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia.

Źródło: Panorama TVP/PAP/Opr. Jas

 

 

----------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl książkę:"VAT w prawie polskim i prawie wspólnotowym"

autor:Wojciech Maruchin

VAT w prawie polskim i prawie wspólnotowym

Komentarze