Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Działkowcy:To godzi w istotę ogrodów. Jutro 10 tys. działkowców będzie protestować przed Sejmem

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 9 października 2013, 19:05

    Aktualizacja: 9 października 2013, 19:35

  • 1
  • Powiększ tekst

Działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców protestują przeciw zmianom proponowanym przez PO i rząd w projekcie nowej ustawy o ogrodach działkowych. Ich zdaniem godzą one w istotę ogrodów i pozwolą je łatwiej przejąć przez deweloperów.

Od kilku miesięcy w Sejmie trwają prace nad nowym prawem dot. ogrodów działkowych. W sierpniu połączone komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego zdecydowały, że podkomisja nadzwyczajna ponownie zajmie się prawem działkowym, czyli czterema projektami - obywatelskim (autorstwa PZD), PO, PSL oraz Solidarnej Polski. Wiodącym w pracach podkomisji jest projekt obywatelski.

Jak wskazują działkowcy, strona obywatelska protestuje przeciwko "niszczeniu inicjatywy wspartej podpisami blisko miliona obywateli" oraz "manipulacjom podczas prac nad projektem obywatelskim".

Działkowcy z PZD domagają się wycofania poprawek zaproponowanych przez posłów PO do projektu obywatelskiego, które - ich zdaniem - marginalizują Związek i godzą w istotę i charakter ogrodów działkowych oraz mogą ułatwić przejmowanie ogrodów przez deweloperów. PZD jest również przeciwne propozycjom dot. składania przez działkowca deklaracji o tym, czy chce należeć do stowarzyszenia PZD. Autorzy projektu obywatelskiego uważają, że przyjęcie ustawy w zaproponowanym przez PO i rząd kształcie pozwoli likwidować działki na cele publiczne bez konieczności odtwarzania ogrodów. W takim przypadku działkowcy mogliby dostać odszkodowania za nasadzenia i altanki.

Zgodnie z prawem tereny, na których znajdują się ogrody należą do gmin i Skarbu Państwa.

Działkowcy zaplanowali na czwartek demonstrację w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów w stolicy może pojawić się nawet 10 tys. protestujących.

Rzeczniczka PZD Magdalena Zaliwska poinformowała, że manifestacja rozpocznie się o godz. 12 przed Sejmem, a następnie działkowcy przemaszerują przed kancelarię premiera, gdzie będą chcieli złożyć petycję, w której wskażą m.in. na konieczność przyspieszenia prac nad nowym prawem działkowym.

Większość przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny i przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. hektarów. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze