Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Poseł PiS wzywa premiera do zastosowania dyscypliny podczas głosowania nad ogródkami działkowymi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lipca 2013, 13:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Bartosz Kownacki (PiS), szef sejmowej podkomisji, która pracuje nad projektami ustaw dot. ogródków działkowych, apeluje do premiera Donalda Tuska o zdyscyplinowanie i zobowiązanie do merytorycznej pracy posłów PO; posłom zarzuca dezorganizowanie prac podkomisji.

We wtorek posłowie Platformy zaapelowali do Kownackiego o wznowienie prac nad projektami ws. ogrodów działkowych tak, by nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku. Krystyna Sibińska (PO) podkreślała, że według przyjętego harmonogramu prac podkomisja miała się zebrać w poniedziałek i wtorek. Tymczasem - mówiła - oba posiedzenia Kownacki odwołał "z niewiadomych przyczyn". Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kownacki zwrócił uwagę, że PO zgłosiła wniosek o odwołanie go z funkcji przewodniczącego podkomisji, co uznał za dezorganizowanie pracy podkomisji.

"W związku z tym uznałem, że należy przełożyć posiedzenie komisji na tydzień niesejmowy, byśmy wszyscy mogli ochłonąć, zastanowić się nad przyszłością tej ustawy i spokojnie przejść do pracy merytorycznej" - tłumaczył Kownacki.

Zarzucił również posłom PO, że na dwóch posiedzeniach podkomisji "usilnie dezorganizowali pracę i nie pozwolili przejść do prac merytorycznych". "Jedyne co udało się zrobić, to wybrać projekt wiodący" - wskazał.

Ponadto wytknął posłom z Platformy, że byli przeciwni powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. zmian w przepisach o ogródkach działkowych. Zdaniem Kownackiego, gdyby taka komisja powstała, mogłaby już zakończyć swoje prace. W zamian powołana została jednak podkomisja. Kownacki dodał, że wystosował list do premiera Tuska "z prośbą o spotkanie z prezydium podkomisji i (o to), by premier zdyscyplinował swoich posłów i zobowiązał ich do merytorycznej pracy nad ustawą, która jest ważna dla kilku milionów obywateli".

Komisja nadzwyczajna zajmuje się czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez Polski Związek Działkowców (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy dotychczasowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze