Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Tusk dogadał się z działkowcami

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 15 listopada 2013, 18:51

  • 1
  • Powiększ tekst

Na piątkowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z działkowcami osiągnięto porozumienie w sprawie uregulowania uwłaszczenia działkowców w odrębnej ustawie - poinformowano na stronie premier.pl.

"Premier podkreślił konieczność sprawnej współpracy, by uchwalić ustawę w terminie wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny" - napisano.

To było kolejne spotkanie premiera z działkowcami. Wcześniej rozmowy toczyły się m.in. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Waszyngtona" w Warszawie.

O piątkowym spotkaniu informują także działkowcy. "Spotkanie miało na celu przełamanie impasu w pracach nad obywatelskim projektem ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD)" - poinformował Polski Związek Działkowców w komunikacie.

Ponad miesiąc temu szef klubu PO Rafał Grupiński spotkał się z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców ws. unormowań prawnych dotyczących ogrodów działkowych. PO zdecydowała się poprzeć poprawki PZD do projektu ustawy. Nieuzgodnioną kwestią było uwłaszczenie działkowców.

Punktem spornym pozostał art. 30 dotyczący tzw. "uwłaszczenia" części działkowców na udziale w prawie do terenu ROD. Platforma zaproponowała uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Według strony społecznej propozycja PO mogła być niekonstytucyjna, ponieważ dzieli działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych. Zdaniem prawników zachowanie tego artykułu spowodowałoby konieczność gruntownej przebudowy projektu.

Jak informuje PZD premier ich argumenty przyjął ze zrozumieniem i powiedział, że PO zgadza się na kompromis, w wyniku którego sprawa uwłaszczenia powinna zostać uregulowana w odrębnej ustawie. W ramach kompromisu działkowcy przyjęli propozycję premiera o dodatkowych gwarancjach dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez ustawowe zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających o przynależności organizacyjnej ROD.

Według PZD premier zapewnił, że nowa ustawa działkowa wejdzie w życie przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny, tj. przed 21 stycznia 2014.

Z premierem spotkali się: prezes PZD Eugeniusz Kondracki, prezes Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD Stanisław Zawadka oraz pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze