Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Spokojny koniec tygodnia

źródło: dr Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 7 lipca 2014, 09:41

  • Powiększ tekst

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych oraz obchodzone w Stanach Zjednoczonych Święto Niepodległości, koniec tygodnia na światowym rynku finansowym upłynął wyjątkowo spokojnie. Rano, uwagę inwestorów przyciągnęły jedynie informacje docierające zza Odry.

Jak wynika z danych opublikowanych przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki, dynamika zamówień w przemyśle wyniosła w ostatnim miesiącu -1.7% m/m, podczas gdy większość analityków spodziewała się spadku tego wskaźnika o 1% m/m. Ostatecznie, słabsze od prognozowanych dane napływające z niemieckiej gospodarki, w połączeniu z zaskakująco dobrymi wiadomościami z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w ostatnim miesiącu znacząco wzrosła liczba osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym, przyczyniły się do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem wartości EUR/USD o 0.12%, do poziomu 1.3585.

W ciągu dnia poznamy informacje o wysokości indeksu Sentix (prognoza 8.5 pkt), obrazującego nastroje panujące wśród europejskich inwestorów. W Polsce, NBP opublikuje najnowszy raport o inflacji. Uwagę inwestorów z Europy przyciągną także wiadomości docierające z Brukseli, gdzie w czasie dwudniowego spotkania ministrów finansów państw Eurolandu zostanie poruszona kwestia kolejnej transzy pomocy dla Grecji.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych