Analizy

Słaby start giełdowy w Europie

źródło: Michał Stajniak, młodszy analityk rynków finansowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 28 listopada 2014, 08:54

    Aktualizacja: 28 listopada 2014, 08:55

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie otworzyła się lekko pod kreską. W tym przypadku dobre nastawienie azjatyckich inwestorów nie pomogło. W Europie tracą przede wszystkim spółki energetyczne ze względu na dalszą przecenę ropy

Decyzja OPEC o nie cięciu produkcji ropy naftowej, co przełożyło się na ogromną przecenę ropy naftowej ma dwojakie skutki. Z jednej strony zyskują duży konsumenci tego surowca, czyli państwa azjatyckie. Nikkei 225 urósł dzisiaj 0 1,2%. Z kolei Hang Seng: 1,19%, a Shaghai Composite: 1,99%. Niższe ceny są szczególnie dobrą wiadomości dla Chin, które szukają sposoby na utrzymanie wzrostu na poziomie 7%. Traciła natomiast giełda w Australii: -1,63%. Generalnie Australia jest importerem netto ropy naftowej, ale niskie ceny ropy będą ciążyć innym cenom surowców, przynajmniej krótkoterminowo.

W Europie mamy natomiast spadki. Wczorajsza sesja spowodowała, że DAX znalazł się blisko historycznych szczytów, dziś jednak niemiecki indeks oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia. Sporo tracą europejskie spółki energetyczne. Royal Dutch Shell traci 2,53%, a BP spada o 2,25%. Kluczowymi danymi dla europejskich inwestorów będą dzisiejsze dane inflacyjne ze strefy euro. Słabsze odczyty mogą ponownie rozbudzić nadzieje na wprowadzenie skupu obligacji rządowych przez Europejski Bank Centralny. Dodatkowo w przyszłym tygodniu posiedzenie EBC, a już w poniedziałek powinniśmy poznać wyniki pierwszych skupów ABSów. Na godzinę 09:45 DAX traci 0,15%. CAC 40: -0,30%, FTSE 100: -0,43%.

Początkowo w Warszawie giełda otworzyła się lekko powyżej kreski. Jednak górę wzięły nastroje płynące z Zachodu. Już za kilka minut poznamy odczyt finalny PKB w Polsce. Dobry wynik powinien skutkować poprawą nastrojów na warszawskim parkiecie. Aktualnie WIG 20: -0,09%.

Powiązane tematy

Komentarze