Analizy

Chiny idą w sukurs Rosji: silne umocnienie rubla

źródło: Dział Analiz XTB

  • Opublikowano · 22 grudnia 2014, 16:20

    Aktualizacja · 22 grudnia 2014, 18:56

  • 2
  • Tagi: Chiny Rosja rubel rosyjski rynek walutowy
  • Powiększ tekst

W trakcie dzisiejszej sesji na rynku walutowym obserwowaliśmy bardzo małą zmienność. Inwestorzy myślą już raczej o Świętach i dlatego też na głównych parach nie widzieliśmy większych ruchów. Nieco inaczej wyglądała sytuacja na rynku rosyjskim, gdzie tamtejsza waluta silnie odrabiała straty

Wynikało to przede wszystkim z informacji o tym, że dwóch chińskich ministrów zaoferowało pomoc Rosji jeśli zajdzie taka potrzeba. Powiedzieli oni jednocześnie, że są pewni, że Rosja przezwycięży problemy ekonomiczne i wyjdzie na prostą. Ta informacja sprzyja umocnieniu rosyjskiej waluty, która w trakcie sesji zyskiwała prawie 9%. Także indeks RTS mocno rośnie i obecnie jest notowany ponad 8% powyżej piątkowego zamknięcia. Jeszcze w październiku Chiny i Rosja podpisały 3-letni kontrakt na SWAP walutowy o wartości 24,1 miliardów dolarów.

Dodatkowo, bank centralny obiecał dziś pomoc wielkości 0,5 mld USD bankowi National Bank Trust, który jest w gronie 15 największych banków pod względem depozytów od klientów indywidualnych. Bank ten oczywiście ma problemy z powodu przeceny rubla i braku płynności na rynku międzybankowym. Bank centralny nie tylko wesprze finansowo NBT, ale także pomoże w znalezieniu nowego inwestora dla banku.

Na naszym lokalnym rynku walutowym obserwowaliśmy dalsze osłabienie polskiej waluty. Złoty szczególnie mocno tracił w stosunku do funta i notowania GBPUSD znajdowały się nawet powyżej 5,45 zł. Z kolei EURPLN notowany jest już na poziomie 4,27 zł i zmierza w kierunku ponad rocznych maksimów.

Więcej o wpływie rubla na złotego czytaj tutaj: "Niepewność rubla bije w złotego"

Czytaj też: "BNP Paribas obniżył prognozy dla Rosji na lata 2015-16, złe wieści dla polskich eksporterów"

Komentarze