Analizy

Świąteczny koniec maja na rynkach

źródło: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

  • Opublikowano: 30 maja 2016, 10:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Tydzień zacznie się świętowaniem na dwóch wielkich rynkach – amerykańskim i brytyjskim – ale to tylko chwila oddechu przed emocjami, jakie przyniosą kolejne dni. W USA obchodzony jest Dzień Pamięci, a w Wielkiej Brytanii – Spring bank holiday. Reszta świata pracuje normalnie, zwłaszcza, że ma co robić, bo piątkowe deklaracje Janet Yellen rzuciły na rynki długi cień. Nawet jeżeli Ameryka milczy, to i tak ją słychać.

Yellen dała zielone światło dla szybkich podwyżek stóp procentowych, tym samym podsumowując długą serię wypowiedzi przedstawicieli Fed. Rezerwa Federalna prowadzi zespołową grę, a mniej lub bardziej wyraziste deklaracje członków Fed tylko to potwierdzają. W tym tygodniu nie zabraknie danych, które pozwolą im przejść od słów do czynów: królują oczywiście piątkowe dane z rynku pracy, tzw. payrollsy, ale już jutro pojawią się informacje o wydatkach i dochodach Amerykanów, a w środę Beżowa Księga. W Europie też będzie ciekawie, zwłaszcza czwartek, kiedy EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

Dzisiaj na pierwszy plan wychodzą dane z Niemiec, ze wstępną inflacją CPI za maj (jutro kolejny ważny wskaźnik: stopa bezrobocia za maj). Strefa euro publikuje serię informacji o koniunkturze w strefie euro: od nastrojów w gospodarce i usługach po biznes, producentów i konsumentów. Na kurs euro pewno nie będą miały one wielkiego wpływu, ale i tak tuż przed posiedzeniem EBC warto na nie zwrócić uwagę.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze