Analizy

Irak poprze propozycję zamrożenia produkcji ropy?

źródło: Daniel Kostecki, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 31 sierpnia 2016, 10:43

  • 0
  • Powiększ tekst

Premier Iraku – Haidar Al-Abadi powiedział w Bagdadzie, że Irak będzie wspierać propozycję OPEC oraz pozostałych głównych producentów ropy naftowej odnośnie zamrożenia produkcji podczas rozmów, które zostaną przeprowadzone we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie.

Warto dodać, że na początku ubiegłego tygodnia Irak zwrócił się z prośbą do międzynarodowych firm naftowych o zwiększenie wydobycia właśnie ze względu na planowane spotkanie OPEC i kierowanie się w stronę rozmów dotyczących sytuacji nadpodaży ropy na rynku.

Świeżo upieczony minister ds. ropy naftowej – Jabbar Al-Luaibi wezwał irackie firmy do zwiększenia wydobycia ropy oraz gazu, aby zwiększyć dochód narodowy. Wydobycie drugiego największego producenta wśród krajów OPEC osiągnęło rekordowy poziom 4.51 mln baryłek dziennie w styczniu tego roku i wedle agencji Bloomberg spadło do poziomu 4.36 mln baryłek dziennie w lipcu.

Zatem niewykluczone, że przed samymi rozmowami poziom produkcji wzrośnie dla większości eksporterów do zadowalających poziomów, aby to właśnie przy i tak rekordowej produkcji mogło dojść do jej zamrożenia.

Natomiast największym przeciwnikiem porozumienia wydaje się być Iran, którego przedstawiciele zapowiedzieli wczoraj, ze wydobycie ropy w tym kraju zwiększy się do 4 mln baryłek dziennie do końca tego roku.

Dziś o godzinie 09:03 za baryłkę typu Brent należało zapłacić 46,33 USD, a w przeciągu miesiąca surowiec ten zyskał na wartości 15,65 proc. Od począrktu roku cena WTI wzrosła o 24,95 proc.

Powiązane tematy

Komentarze