Analizy

FED – porównanie danych obecnych i rok temu. Są szanse na podwyżkę?

źródło: Daniel Kostecki, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers

  • Opublikowano: 19 września 2016, 22:16

  • Powiększ tekst

We wrześniu roku ubiegłego Rezerwa Federalna też stała przed dylematem, czy podnosić stopy już teraz, czy też może wstrzymać się jeszcze z decyzją. Finalnie, jak wiemy, FED podniósł stopy w grudniu, dbając poniekąd o swoją reputację, aby wywiązać się ze wcześniejszych zapowiedzi.

Obecnie warto przyjrzeć się danym makroekonomicznym, które Rezerwa Federalna znała w ubiegłym roku przed wrześniowym posiedzeniem i jak one wyglądają obecnie. Innymi słowy, czy są szanse na podwyżkę już teraz.

Najwięcej argumentów płynie z rynku pracy oraz ze strony inflacji. Ta według ostatniej publikacji (inflacja konsumencka m/m) wyniosła 0,2 proc. oraz 1,1 w ujęciu rocznym. W 2015 roku w tym samym terminie było to -0,1 oraz 0,2 proc. Inflacja bazowa także pokazuje poprawę, wynosząc 2,3 proc. r/r oraz 0,3 proc. m/m w porównaniu do 1,8 i 0,1 proc. w roku ubiegłym. Bezrobocie z kolei spadło do 4,9 proc. przy 5,1 proc. 12 miesięcy temu, a ostatni odczyt NFP wyniósł 151 tys. przy 136 tys. w tym samym okresie 2015 roku.

To, co może wpływać negatywnie w stosunku do wzrostu kosztu pieniądza to dane odnośnie produkcji oraz odczyty indeksów ISM. Produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym zmalała o 1,1 proc., a indeks ISM dla przemysłu spadł przy ostatniej publikacji poniżej 50 pkt. z 51,1 pkt. rok temu do 49,4 pkt. obecnie. Z kolei indeks dla usług w 2015 roku, przed wrześniową decyzją, wynosił 59 pkt., a obecnie jest na poziomie 51,4 pkt.

Jeśli członkowie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) mieliby zwracać uwagę jedynie na rynek pracy i inflację, to pojawiły się istotne argumenty za podwyżką. Natomiast, jeśli FED weźmie pod uwagę szerszy obraz rynku wraz z miękkimi danymi ankietowymi (ISM), to w takim przypadku sytuacja nie jest już tak oczywista.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych