Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

WIG 20 na ścieżce wzrostu

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 26 listopada 2013, 09:37

    Aktualizacja: 26 listopada 2013, 16:33

  • 1
  • Powiększ tekst

Poniedziałek rozpoczął się optymistycznie dla akcjonariuszy spółek notowanych na GPW. Brak istotnych danych makro z zagranicy sprawił, że dobry klimat inwestycyjny przedłużył się na kolejne sesje handlu. Indeks WIG20 zyskał +0,96 proc. i był to jedocześnie najlepszy wynik spośród innych grup spółek na warszawskim parkiecie. Słabiej zaprezentowały się średniaki i maluchy – mWIG40 wzrósł +0,59 proc., natomiast sWIG80 +0,38 proc.

Dobre nastroje inwestorów utrzymują trend wzrostowy

Pierwsza sesja na GPW rozpoczęła się stosunkowo mocnym uderzeniem ze strony popytu. Już na starcie indeks blue chipów(WIG20) zaliczył na koncie ponad +1,2-proc. odbicie. Mniejszy popyt na akcje wystąpił w segmencie małych i średnich spółek. Taki incydent wpisuje się w tendencję obserwowaną od dłuższego okresu, tzn. na prowadzenie wysuwają się największe spółki, w tyle pozostaje „reszta”. Taka relacja powinna utrzymać się w kolejnych dniach handlu.

Technika nadal po stronie byków

Z technicznego punktu widzenia, wskaźnik WIG20 zbliżył się do ważnego oporu na wysokości 2630 pkt., jednak nie wydaje się, aby ten poziom mógłby zablokować byki w dalszej wędrówce na północ. Klimat inwestycyjny w Polsce i na świecie sprzyja kontynuacji umocnienia, dlatego opór 2630 pkt. może okazać się, co najwyżej krótkim przystankiem do osiągnięcia 2745 pkt. i docelowo 2800 pkt. Optymistyczna wymowa wykresu prezentuje się także na indeksie mWIG40. W tym przypadku, pozytywną uwagę skupia obrona wsparcia na 3450 pkt. Jest to sygnał kupna, który może przyczynić się do sforsowania 3575 pkt., co byłoby kolejnym potwierdzeniem przewagi strony popytowej. Z kolei nowe maksima pojawiły się na wykresie dziennym sWIG80. Wyjście kursu powyżej psychologicznego oporu 15 000 pkt. jest wyrazem silnej presji popytu, dlatego pojawienie się nowych rekordów cenowych jest prawdopodobne.

Ważne publikacje na horyzoncie

We wtorek zmienność na rynkach giełdowych powinna być większa ze względu na publikację ważnych raportów makro. O godz. 10.00 GUS opublikuje październikowe dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu, a o godz. 14.30 z USA napłynie seria raportów z tamtejszego rynku nieruchomości oraz publikowany przez Conference Board indeks zaufania konsumentów(godz.16.00).

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Giełda Podstawy inwestowania"

Giełda Podstawy inwestowania

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze